
Prelomový úspech pri klonovaní koní a im podobných zvierat zaznamenali vedci z univerzity v Idahu. Vyklonovali prvého kríženca osla a kobyly, mula Idaho Cem. Prišiel na svet 5. mája, vážil 49 kilogramov a má sa čulo k svetu. Úspech amerických expertov je o to väčší, že osly a kone sú od seba druhovo oddelené a ich kríženci sú neplodní. FOTO - REUTERS
Výskum japonských vedcov dokázal, že smiech a humor sú naozaj korením života. Alebo, povedané odborným štýlom, že sú prirodzenou a dôležitou súčasťou psychického, ale aj fyzického zdravia. Zistili to vedci z univerzity v Cukube pri štúdiu pacientov s cukrovkou 2. typu, najrozšírenejšou formou tejto choroby. Vzniká vtedy, keď telo prestáva produkovať dostatok inzulínu na to, aby mohlo kontrolovať hladinu krvného cukru.
To, čo nedokáže inzulín, však dokáže, aspoň dočasne, smiech. Diabetikom sa totiž po tom, čo si pozreli japonskú komediálnu šou, znížila hladina krvného cukru oveľa viac, ako keď po tej istej strave počúvali nezáživnú štyridsaťminútovú odbornú prednášku.
Keiko Hajaši, ktorý výskum riadil, pre časopis Psychology Today povedal, že vedci zatiaľ nedokážu vysvetliť vzťah medzi smiechom a znížením hladiny krvného cukru. Prvá teória hovorí, že by smiech mohol ovplyvňovať neuroendokrinný systém, ktorý „stráži“ hladinu glukózy v tele. Druhá, že obsah cukru v krvi sa zníži vďaka výdaju energie, ktorú potrebujú na svoju činnosť žalúdočné svaly. (ač)