SME

Bude mať Afrika dobytok s génmi odolnými proti spavej chorobe?

Vari najväčší problém pre ľudstvo ako celok predstavuje subsaharská Afrika. A najmä potreba zabezpečiť trvalú potravinovú základňu pre jej prudko pribúdajúce obyvateľstvo. Viesť akademické úvahy o domácich či vonkajších príčinách tamojších kríz nemá ...


Krava postihnutá spavou chorobou. FOTO - PNAS


Vari najväčší problém pre ľudstvo ako celok predstavuje subsaharská Afrika. A najmä potreba zabezpečiť trvalú potravinovú základňu pre jej prudko pribúdajúce obyvateľstvo. Viesť akademické úvahy o domácich či vonkajších príčinách tamojších kríz nemá zmysel. Tam, kde ide doslova o život, treba rýchlo a účinne pomôcť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tropické podmienky pritom neumožňujú pestovať či chovať hocičo. Trópy sú navyše domovom mikróbov, ktoré spôsobujú mnohé choroby. K najhorším patria jednobunkové bičíkovce zo skupiny trypanozóm - Trypanosoma gambiense a Trypanosoma rhodesiense, spôsobujúce takzvanú spavú chorobu. Prenáša ich mucha bodavka tse-tse (Glossina palpalis). Vlhké tropické pásmo zamorené touto muchou zabránilo v minulosti tomu, aby sa viaceré hospodárske zvieratá dostali zo severnej a západnej Afriky do hlbín kontinentu. To poznamenalo nielen vývoj produkcie potravín, ale aj politických pomerov na celej južnej polovici kontinentu. Tamojšie kmene napríklad nemali vlastné kone, čo výrazne prispelo k tomu, že pomerne ľahko podľahli inváziám otrokárov a kolonizátorov.

SkryťVypnúť reklamu

Spavá nemoc je dodnes pliagou subsaharského hovädzieho dobytka. Rovnako ako ľuďom mu spôsobuje chudokrvnosť, stratu hmotnosti, poruchy imunity, neplodnosť a potraty. Zvlášť citlivé zvieratá môžu uhynúť do niekoľkých týždňov po infikovaní. Iba pri hovädzom dobytku odčerpáva spavá choroba z ekonomiky subsaharskej Afriky každoročne miliardy dolárov. Lieky proti trypanozómam sú drahé a nie veľmi účinné, vakcína neexistuje. Úsilie vyhubiť prenášača, muchu tse-tse, zasa môže vážne poškodiť životné prostredie, a výsledok by bol aj tak iba krátkodobý.

Malá skupina západoafrického hovädzieho dobytka, ktorú chová kmeň N‘Dama, však vykazuje vysokú mieru odolnosti voči trypanozómam. Skúma ju teraz dvanásť vedcov z Kene, Izraela, Japonska, Veľkej Británie a Nemecka na čele s Olivierom Hanotteom z International Livestock Research Institute v Nairobi. Na základe dvadsaťročného programu kríženia n‘damského dobytka (patrí k turom domácim) s východoafrickým dobytkom, citlivým na trypanozómy a chovaným kenskými Boranmi (patrí k turom indickým) vedci identifikovali osemnásť oblastí v genóme hovädzieho dobytka, ktoré prispievajú k rôznym formám odolnosti voči trypanozómam. Ani jedna sama o sebe neposkytuje úplnú odolnosť, niektoré prispievajú viac, iné menej. Nečakane však časť týchto genetických oblastí vedci našli u citlivého boranského dobytka, u odolného n‘damského sa nevyskytujú. Bádatelia dúfajú, že keď už poznajú genetické základy odolnosti voči trypanozómam, podarí sa im cielene vyšľachtiť úplne odolný dobytok. Ten by sa potom mohol chovať v celej subsaharskej oblasti.

SkryťVypnúť reklamu

(Zdroj: Proceedings of the National Academy of Sciences USA Early Edition z 2. júna 2003)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu