SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky
TLAČOVA SPRÁVA - ETARGET

Internetová reklama PPC - „pay per click“

Na Slovensku ešte stále nový druh internetovej reklamy možno roztrhá pavučiny na dverách elektronických obchodov a zvýši objem obchodov uzavretých vďaka internetu.Každý, kto má ambície robiť za pomoci internetu nejaký biznis, chce dostať na svoju stránku maximum zákazníkov. Je pritom jedno, či je na tej stránke internetový obchod alebo len cenník s telefónnym číslom. Pred rozhodnutím o výbere spôsobu oslovenia je dobré vedieť, že posledná forma platených výsledkov vyhľadávania zvaná Pay per Click (PPC, Plať za klik) svojou efektivitou vyrazila dych všetkým analytikom a je asi len otázkou času, kedy sa v plnej miere presadí aj na slovenskom trhu. PPC odkazy znamenajú nový vývojový stupeň v oblasti online reklamy, kde sa abstrahuje od platieb za zobrazovanie a platí sa len za klik - „pay per click“. Podľa riaditeľa spoločnosti Espotting Seb Bishop-a (Espotting - jeden z najväčších poskytovateľov služieb PPC v Európe) hlavná výhoda PPC odkazov spočíva v tom, že poskytujú reklamu zadarmo, nakoľko klient za videnie odkazu na svoju stránku nič neplatí. Platí sa len za návštevníkov, ktorí sa cez odkaz prekliknú a navštívia web stránku inzerenta.

PPC vo svete

PPC odkazy tvoria majoritnú časť príjmov zo služieb poskytovaných na svetových vyhľadávačoch, ako google.com, yahoo.com alebo altavista.com. Pre niektoré z nich predstavuje táto forma inzercie jediný zdroj príjmov z reklamy. PPC odkazy portálom najčastejšie dodáva tretia firma, ktorá komplexne zabezpečuje technologickú ako aj obchodnú stránku služby. Celosvetovo najznámejší poskytovateľ PPC odkazov je americká spoločnosť Overture.

V západoeurópskych a amerických spoločnostiach predstavujú PPC odkazy jeden z hlavných nástrojov online marketingových aktivít firiem. Podľa štúdie vykonanej spoločnosťou Search123, 53% spoločností sústreďuje viac než polovicu svojho rozpočtu práve do tejto formy online marketingu. Pri výskume sa taktiež zistilo, že 2/3 firiem pokladá PPC vyhľadávanie za najefektívnejší nástroj online reklamy.

TOP 5 poskytovateľov PPC vo svete:

1. Overture (www.overture.com)
2. FindWhat (www.findwhat.com )
3. LookSmart (
www.looksmart.com)
4. Sprinks(
www.sprinks.com )
5. Google adwords (
www.google.com )


Zdroj:
http://www.payperclickguru.com/top5.html

 

Ako funguje reklama cez PPC odkazy?

Pri technológii PPC najčastejšie vstupuje medzi klasických partnerov (inzerent - portál) tretí subjekt. Ten sa na jednej strane dohodne s portálmi na využívaní systému sponzorovaných odkazov (v podstate sa naň portály napoja) a na druhej strane zhromažďuje inzerentov. Pre inzerenta to znamená, že sa mu stačí dohodnúť s jedinou firmou a jeho odkazy sú okamžite k dispozícii na všetkých pripojených portáloch. Na portáloch sa odkazy na web stránky inzerentov zobrazujú na prednostných pozíciách. Napr. firma predávajúca cd a dvd má záujem sa zobrazovať potenciálnym zákazníkom, ktorí hľadajú na internete práve produkt, ktorý oni predávajú, čiže cd, dvd, filmy, atď. Produkty na internete sa vyhľadávajú pomocou rôznych vyhľadávacích portálov tak, že sa zadá do vyhľadávacieho okienka slovo týkajúce sa hľadaného produktu alebo služby, napr. „cd“ alebo „dvd“ a následne ako výsledok vyhľadávania sa zobrazia odkazy firiem ponúkajúcich dané produkty alebo služby. Nakoľko je tých výsledkov veľmi veľa, je potrebné zabezpečiť, aby sa odkaz firmy nachádzal čím vyššie v rebríku výsledkov. Práve toto zabezpečuje systém PPC odkazov, pomocou ktorého sa firma na internete môže prezentovať na prvých pozíciách výsledkov vyhľadávania a to presne v tej oblasti (na tie slová), v ktorej podniká.

PPC na Slovensku

Na Slovensku sa dodávaním prednostných odkazov vo výsledkoch vyhľadávania zaoberá spoločnosť eTarget, ktorá v rámci projektu www.etarget.sk vlastnými prostriedkami vyvinula PPC technológiu. Za polrok po spustení je na eTarget pripojených 17 portálov (najvýznamnejšie sú Superzoznam, Sme, Markíza, Atlas, alebo Post). eTarget v súčasnosti uskutoční mesačne okolo 2 milióny požiadaviek na vyhľadanie (fulltextové a katalógové). Na základe štatistík vyhľadávania v systéme eTarget Vám poskytujeme aktuálne informácie z oblasti online reklamy na slovenskom trhu.

Ktorý sektor je na slovensku najotvorenejší internetovej reklame PPC:

  • web hostingové resp. web design agentúry
  • počítačové a softvérové firmy
  • predajcovia cd a dvd nosičov
  • vzdelávacie agentúry
  • cestovné kancelárie

Čo sa na Slovensku v máji 2003 najviac vyhľadávalo:

1. sms brana
2. sms
3. sex
4. praca
5. referaty
6. reality
7. mapy
8. brigady
9. autobazar
10. erotika

V prípade záujmu o porovnanie počtov vyhľadávania vo Vašej oblasti podnikania napíšte na sme@etarget.sk. Radi Vám poradíme pri výbere slov Vašej inzercie!

SÚŤAŽ !

Na internete sa už začína dovolenková sezóna. Aktívne sa vyhľadávajú ponuky cestovných kancelárií do rôznych kútov sveta. Ktoré destinácie najviac slováci vyhľadávajú na svoju letnú dovolenku?

a. Taliansko
b. Slovensko
c. Chorvátsko
d. Grécko
e. Bulharsko

Za správnu odpoveď získavate od spoločnosti eTarget 300 Sk bonus pri prvej platbe.

Hlasujte a registrujte sa na adrese www.etarget.sk/sutaz

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Experti nesúhlasia s Krajčího vyjadreniami o AstraZenece a posune očkovania

Tento týždeň príde o takmer päťtisíc dávok vakcíny od Pfizeru menej.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí.
Komentár šéfredaktorky Beaty Balogovej

Čo nám ostáva, keď Fico slintá po moci a vláda sa háda?

Čoraz ťažšie sa rozlišuje, ktoré rozhodnutie smeruje k ochrane životov a ktoré je len zneužívaním dôvery občanov.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME
NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Holý sa opäť zatajuje. Buď porušil pravidlá, alebo Britov zavádzal

Na Slovensku pravidlá neporušil, v Anglicku to isté nie je.

Štefan Holý.

Koronavírus na Slovensku: PCR testy odhalili 1 909 nakazených, pribudlo 111 úmrtí (minúta po minúte)

Od začiatku pandémie zomrelo v súvislosti s covidom 3 637 osôb, vyliečilo sa 173 761 ľudí.

Plošné testovanie na Covid-19:Zdravotník odoberá vzorku.

Neprehliadnite tiež

Petržalský domov seniorov v Bratislave počas začatia očkovania zamestnancov a klientov v zariadeniach sociálnych služieb (ZSS) na prevenciu ochorenia COVID-19.
Podcast Klik

Klik: Ako vás na internete sledujú a čo s tým robiť

Čo všetko sa o vás môžu na internete dozvedieť.

Podcast Klik.

Rok 2020 bol jeden z najteplejších. Nepotreboval ani pomoc

Musíme sa pripraviť na ďalšie rekordy.

Rok 2020 sa začal nezvyčajne silným obdobím požiarov v Austrálii.