Integrácia prehliadania obrázkov je dnes jedným z trendov grafických prostredí. Asi najvýraznejšie sa to prejavuje v nadchádzajúcich Windows XP a Linuxovom KDE. Napriek tomu sa ešte stále nedokážu vyrovnať špecializovanému prehliadaču obrázkov, najmä ak tých obrázkov máte naozaj veľa. Pre Windows existuje veľké množstvo prehliadačov, najväčšiu popularitu si získali už spomínané AcdSee a IrfanView. Prvý ponúka výborné užívateľské rozhranie a celkovo je zameraný na jednoduché ovládanie; jeho hlavnou nevýhodou je shareware licencia a vysoký registračný poplatok. Druhý je síce freeware a disponuje obrovským množstvom pokročilých funkcií, jeho rozhranie je však najmä pre nie príliš skúseného užívateľa menej atraktívne. XnView jeho autor vyvíja už od roku 1991, aj dnes ho však pozná iba málokto. Podporuje takmer všetky existujúce grafické formáty (vyše 300!), tie najznámejšie dokáže nielen čítať, ale i zapisovať. Jeho grafické rozhranie dosť pripomína AcdSee, takmer vôbec za ním nezaostáva ani v konfigurovateľnosti.
XnView zatiaľ nepodľahol mánii napchať do každého programu čo najviac funkcií, či už sú užitočné, alebo nie; ostáva len prehliadačom obrázkov. Neumožňuje napríklad prehrávať hudbu (iba ako súčasť animácií). Na druhej strane obsahuje značne pokročilé editačné funkcie ako filtre, konverzie farieb, nastavenie jasu a kontrastu, otáčanie, zmena veľkosti a podobne. Nechýba mu nič ani v oblasti manipulácie so súbormi: kopírovanie, presúvanie, vymazávanie, premenovanie či popisy. Konverzia formátov s možnosťou ďalších úprav je takmer na úrovni IrfanView. Medzi doplnkové nástroje patrí hromadné premenovávanie, vytvorenie HTML stránky alebo jedného veľkého obrázku s ukážkami vybraných obrázkov. Na disku pritom zaberá iba 1,5 MB, čo je síce o niečo viac ako IrfanView, ale ani zďaleka nie toľko ako AcdSee.
Okrem verzie pre Windows existuje tento program aj pre mnohé ďalšie platformy, vrátane Linuxu. Pri sťahovaní z domovskej stránky si preto dajte pozor, aby ste si vybrali správny súbor (pre Windows hľadajte verziu označenú „Win32“). Nezanedbateľnou výhodou je aj existencia slovenskej lokalizácie (priamo v hlavnom distribučnom súbore).
Ak vám niečo chýba vo vašom prehliadači obrázkov alebo túžite po AcdSee a nemáte peniaze na registráciu, určite by ste si mali XnView vyskúšať.
PETER VALACH(freeware)