Podľa posledných štúdií amerických vedcov sa začala kolonizácia zemského povrchu rastlinnými druhmi o niekoľko stoviek miliónov rokov skôr, ako sa na základe fosílií predpokladalo. Genetické dôkazy zozbierané zo vzoriek súčasných rastlín posúvajú dátum vyvinutia prvých rastlín na neuveriteľnú hranicu 700 miliónov rokov späť do minulosti.
Zhodou okolností sa tento dátum zhoduje s dátumom, keď mala byť podľa doterajších výskumov celá planéta v zajatí ľadovcovej prikrývky. Išlo o obdobie dramatických klimatických zmien, ktoré predchádzalo vývoju živočíchov na súši.
Vedci z Pennsylvania State University tvrdia, že práve vďaka prítomnosti rastlín na Zemi došlo k zmenám klímy, ktoré spustili obrovský proces zamŕzania zemského povrchu, a tým pripravili cestu všetkým živočíchom pre život na súši.
Posledné vedecké odhady počítali s tým, že rastliny sa objavili na Zemi pred viac ako 480 miliónmi rokov. Zelené rastliny sa tak na základe nových analýz genetických dôkazov objavili na súši oveľa skôr ako prvé živočíšne druhy, ktoré začali evolúciu na súši iba pred 530 miliónmi rokov. (BBC)