SME

Klonovanie a sex

Klonovanie je biologickou antitézou sexu, presnejšie pohlavného rozmnožovania. Ignorovaním tejto skutočnosti by sme mohli vážne ohroziť existenciu ľudského rodu.

Keby sa o klonovaní rozhodovalo plebiscitom, výsledok by bol jednoznačný. Podľa prieskumov verejnej mienky 80 až 90 percent respondentov je rozhodne proti. Faktom je, že prevažná väčšina ľudí nepotrebuje vyhadzovať veľké peniaze na klonovanie, aby sa mohla rozmnožiť. Z pohľadu populačnej explózie v rozvojových krajinách je problém väčšiny skôr opačný – ako obmedziť rozmnožovanie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Neplodná minorita sa tiež chce rozmnožovať

Keby moderné spoločnosti boli založené len na princípe demokracie a vlády väčšinového názoru, odpoveď je jasná – klonovanie treba zakázať. Je tu však druhý, politický pilier moderných spoločností, vďaka ktorému sa musíme usilovať o práva a slobodu každého jednotlivca v spoločnosti, teda aj tých, ktorí sú na tom presne opačne než väčšina. Neplodní jedinci predstavujú minoritu, ktorá má tiež právo rozmnožovať sa. Ich neplodnosť je telesným handicapom a zdravá väčšina im nemôže uprieť právo prekonať tento handicap len preto, že je to v rozpore s normami utvorenými podľa obrazu väčšiny.

SkryťVypnúť reklamu

Preto sa domnievam, že nejestvuje v liberálno-demokratickej spoločnosti, čo je typ politického spoločenstva, ku ktorému sa hlási väčšina západných štátov, taký etický princíp, ktorý by klonovanie zakazoval. Skôr naopak, etické normy takýchto politických spoločenstiev podporujú rovnaké práva menšín, ako sú práva väčšiny – a to sa týka nielen politických, ale aj biologických práv (napríklad spoločenskej rovnocennosti homosexuálnej a heterosexuálnej orientácie). Etický aspekt klonovania podľa mňa patrí do tejto kategórie.

Šťastie alebo nešťastie?

Na druhej strane, tie isté princípy bioetiky, ktoré nám nedovoľujú diskriminovať klonovanie ako spôsob rozmnožovania na základe majorizácie, nám dávajú do rúk veľa dôvodov, aby klonovanie ľudí bolo zakázané prinajmenšom v blízkej budúcnosti. Moderná bioetika sa opiera o princíp posudzovania možných dôsledkov. Nie je dôležité, aké dobré sú naše úmysly, ale čo ich realizáciou spôsobíme. Či prinesieme do sveta viac šťastia alebo nešťastia? To je základná otázka, na ktorú musíme v súvislosti s klonovaním hľadať odpoveď.

SkryťVypnúť reklamu

Už len na základe našich doterajších chabých skúseností s klonovaním zvierat bez zaváhania musíme klonovanie ľudí zakázať. Predovšetkým tým chránime právo klonovaného dieťaťa na plnohodnotný život. V situácii, keď je prinajmenšom 99-percentná šanca, že klonovaním vznikne vývojovo defektný jedinec, o zárukách nemožno hovoriť.

Reči o predčasnom skríningu „nepodarkov“ sú jednoducho vedeckou neserióznosťou a mylným informovaním zákazníkov. Vedia o tomto riziku tie desiatky neplodných párov, ktoré sa na lodi niekde v medzinárodných vodách (aby sa vyhli štátnym legislatívam) nechajú naklonovať?

Nie je to bioetika, ako sa s obľubou tvrdí, ktorá zaostáva za technológiou, ale skôr legislatíva. Čerstvá skúsenosť so zatajením neúspešných pokusov pri inej kontroverznej technike umelej reprodukcie ukazuje, že niektorí vedci sa nezastavia ani pred utajovaním skutočného stupňa rizika.

SkryťVypnúť reklamu

Biologické xeroxovanie

Klonovanie je však niečím výnimočným, čím sa líši principiálne od iných techník asistovanej reprodukcie. Toto „biologické xeroxovanie“ neumožňuje kombinovanie genetickej informácie rozdielneho pôvodu. Z odhadovaných hodnôt genetickej variability a dnes už známeho počtu génov človeka (približne 30-tisíc) sa dá vypočítať, že pohlavným rozmnožovaním môže teoreticky vzniknúť 10605 (číslo so 605 nulami!) kombinácií.

Len pre porovnanie; odhadovaný počet všetkých protónov a neutrónov vo vesmíre je „len“ 1076 (číslo so 76 nulami). Je to nepredstaviteľná paleta genetickej pestrosti, z ktorej môže ľudský rod čerpať. Avšak len za jedného jediného predpokladu – že jedinec vznikne spojením bunky vajíčka a spermie dvoch nepríbuzných rodičov. Hovoríme tomu sex, alebo presnejšie, pohlavné rozmnožovanie. Klonovanie je opakom sexu. Pomocou klonovania nevznikne nová genetická kombinácia, ale dieťa je genetickou kópiou jedného z rodičov.

SkryťVypnúť reklamu

Pomerne nedávno vedci zistili, že v rozpore s tradičnou mendelovskou genetikou nervové bunky myší potrebujú gény od oboch rodičov opačného pohlavia. Niektoré gény potomka jednoducho musia pochádzať od otca a iné od matky, aby boli v embryu správne aktivované. Tomuto procesu sa hovorí genetický „imprinting“ a jeho poznanie je ešte v plienkach.

Sex súvisí s pokrokom

Naproti tomu, už dávno vieme, že klonovaním sa rozmnožujú v prírode len primitívne organizmy, najmä rastliny. Sex očividne súvisí s biologickým pokrokom. Keby sa ľudia začali namiesto pohlavného rozmnožovania klonovať v masovom meradle, došlo by k zníženiu genetickej variability. To by mohlo ohroziť samu existenciu ľudstva. Ľudstvo by ľahko mohla zlikvidovať nejaká mimoriadne virulentná infekcia. Genetická variabilita nás vlastne preventívne na úrovni biologického druhu „očkuje“ pred infekciami.

SkryťVypnúť reklamu

Verme inštinktom

V akomsi inštinktívnom odmietaní klonovania k nám možno prehovára dávna skúsenosť evolúcie. Ak sme už hluchí voči zachovaniu genetickej pestrosti života tejto planéty (biodiverzity), nemali by sme zostať hluchými voči vlastnej genetickej variabilite. PETER SÝKORA
Autor je vysokoškolský pedadóg

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 119
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 9 450
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 257
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 151
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 040
  6. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 2 952
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 438
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 292
SkryťZatvoriť reklamu