ceho sa Draka. Ráno sa na východe objavia už súhvezdia letných nocí: Pegas, Androméda, Vodnár, Ryby, Trojuholník, Baran.
Nízko pri južnom obzore sa nocou „plazia“ Škorpión a Strelec, menami známe, ale menej opozerané súhvezdia. Hlavne to druhé zaujme bohatými tvarmi a štruktúrou jasnej Mliečnej dráhy. Počas letných mesiacov sa dostane do výhodnejšej pozície. Vtedy bude možné sledovať jej jednu vetvu lemovanú súhvezdiami (od juhu k severu) Štít, Orol, Chvost hada, Líška, Šíp, Labuť, Lýra, Cefeus, Jašterica, Kasiopeja, Perzeus, Povozník. Všetky budeme v júni vidieť už od polnoci.
Merkúr a jasnejšiu Venušu by sme za ideálnych podmienok mohli vidieť tesne pred východom Slnka veľmi nízko nad VSV obzorom. Obe planéty rýchlo „prebehnú“ súhvezdím Býka, ale 21. júna ráno budú blízko seba (pol oblúkového stupňa), skúsime naraz nájsť obe. Podstatne lepšie uvidíme červený Mars v súhvezdí Kozorožca. Najprv vychádza hodinu po polnoci, koncom júna presne v polovici noci. Blíži sa do opozície, čo znamená, že klesá vzdialenosť medzi ním a Zemou a preto jeho jasnosť rýchlo stúpa. Aj Jupiter v Rakovi je nápadným objektom - ale večernej oblohy. V júni sa však jeho viditeľnosť skráti o dve hodiny. Pozrite si ho, kým je čas. Zároveň nám Saturn názorne predvedie, čo o mesiac čaká Jupiter: stratí sa vo večernom súmraku, preto bude nepozorovateľný. Môžeme skúsiť aj pozorovanie Uránu a Neptúna. Nad obzorom sú v druhej polovici noci v susediacich súhvezdiach (Vodnár a Kozorožec) a medzi seba prichýlia aj Mars. Tieto planéty sú nepozorovateľné voľným okom (Urán je na hranici), hľadajte ich binokulárom s podrobnou hviezdnou mapkou v rukách. Pluto dosiahne tohtoročnú opozíciu, nad obzorom bude celú noc, ale s nízkou jasnosťou je mimo dosahu bežných prístrojov.
Mesiac bude v prvej štvrti 7. júna večer (22:28 LSEČ), v splne o týždeň neskôr, 14. 6. po obede (13:16 LSEČ). O ďalších sedem dní (21. júna, 16:45 LSEČ) sa dostane do poslednej štvrte. Nov nastane 29. júna večer o 20:39 LSEČ.
Predchádzajúci nov nastane ešte v posledný májový deň, a ten bude zaujímavý. Počas neho sa odohrá prstencové zatmenie Slnka, u nás viditeľné ako čiastočné. A aj to uvidíme čiastočne, teda nie celý jeho priebeh, pretože už pri východe bude Slnko čiastočne zakryté.
Takmer súčasne s poslednou štvrťou Mesiaca, 21. júna večer o 21:10 LSEČ, nastane letný slnovrat, ktorým sa začína astronomické leto. Slnko dosiahne najvyššiu deklináciu a po našej oblohe prejde najväčším možným oblúkom, teda najdlhšie trvajúcou cestou. Prežijeme najdlhší deň a najkratšiu noc v roku.