Pôvodne to mal byť vynález, ktorý by bulvárne médiá označili za definitívne víťazstvo informačnej revolúcie. Firma Microsoft pred mesiacom oznámila, že v lete začne na hudobných festivaloch v Británii testovať špeciálnu toaletu umožňujúcu surfovať po internete. Hypermoderný záchod „iLoo“ mal mať vodovzdornú klávesnicu, LCD monitor a vysokorýchlostné internetové pripojenie. Ďalší terminál bol na jeho vonkajšej strane, aby sa nenudili ani ľudia, ktorí čakajú, kým človek v rade pred nimi uspokojí svoje základné ľudské potreby (napríklad skontroluje nové e-maily).
Správa o novinke obletela celý svet a prebrali ju všetky veľké spravodajské agentúry a denníky. Novinári si zväčša z projektu uťahovali a prekrstili ho na „Pee-C“ (výslovnosť je v angličtine rovnaká ako pre PC, „Pee“ však znamená močiť). Objavili sa aj seriózne komentáre, denník Seattle Post-Intelligencer napríklad upozornil na hygienické riziká vyplývajúce zo zdieľania klávesnice mnohými ľuďmi na jednom WC.
Predminulý pondelok však Microsoft podal vysvetlenie - tlačová správa britskej pobočky, ktorá o projekte informovala, bola len „prvoaprílovým žartom“ a počítala s „britským zmyslom pre humor“ čitateľov. Agentúry vydali opravy. Vysvetlenie však malo vážnu slabinu: „prvoaprílový žartík“ nebol vydaný prvého, ale 30. apríla a Microsoft navyše ešte nikdy v histórii podobnú falošnú správu nevydal.
V utorok, o necelých 24 hodín, napokon prišla ďalšia pointa: Microsoft dementoval predchádzajúce dementi a potvrdil, že projekt sa v britskej pobočke skutočne pripravoval. „Bol súčasťou stratégie priniesť internet čo najväčšiemu počtu obyvateľov Británie a vyvolať debatu o tom, ako môže v budúcnosti ovplyvniť naše životy,“ písalo sa v oficiálnej tlačovej správe. Po vydaní pôvodnej správy britskou pobočkou však vedenie firmy v Spojených štátoch na základe negatívnych ohlasov médií usúdilo, že internetové WC „nebolo až takým dobrým nápadom“ a projekt zastavilo.
Ak nič iné, Microsoft týmto prípadom aspoň dokázal, že nech urobí čokoľvek, je to udalosťou globálneho významu, stane sa to globálnou udalosťou, komentoval prípad analytik Yankee Group Adi Kishore. (tb)