* Plány vyslať sondu k Jupiterovmu mesiacu Európa s vodným oceánom naberajú tempo. Dvadsiatka odborníkov NAI (NASA Astrobiological Institute) vedená Ronom Greeleyom začiatkom mája navštívila Barrow na Aljaške, aby sa zoznámila s masívmi morského ľadu.
* Steven Boggs a Wayne Coburn z University of California v Berkeley zachytili polarizáciu gama lúčov uvoľnených vesmírnym gama zábleskom zo 6. decembra 2002. Na týchto výbuchoch, najväčších na hviezdnej úrovni, sa zjavne podieľa silné magnetické pole.
* Donna Eberhart-Philipsová z U. S. Geological Survey s kolegami upozornila na zvlášť veľkú ničivosť zemetrasení na vzájomne blízkych tektonických zlomoch. Viedol ich k tomu rozbor nedávneho zemetrasenia na aljašskom zlome Denali, najsilnejšieho v USA za uplynulých 150 rokov.
* Obrovský nárast diverzity morských organizmov za posledných 65 miliónov rokov je podľa Davida Jablonského z University of Chicago a jeho kolegov reálny. Nejde teda iba o štatistický efekt.
* Podľa pokusov tímu Gabriela Beckersa z Indiana University spev hrdličiek znie tak čisto preto, že títo vtáci podobne ako vokalizujúci ľudia odfiltrovávajú zo zvuku po jeho vytvorení v Eustachovej trubici harmonické tóny, čím sa ich spev podobá reči.
* Pokles teploty v úli pod 33 stupňov včelie larvy nezabije, ale ovplyvní ich orientačné a komunikačné schopnosti v dospelosti. Zistil to Jürgen Tautz z Universität Würzburg s kolegami.
* Podľa pokusov tímu Petra Kleina z University of Pennsylvania School of Medicine lítium a kenpaullon, používané pri liečbe maniakálnej depresie, ničia aj neurovláknové klbká vnútri neurónov a amyloidové usadeniny (plaky) mimo nich. Plaky sú typickým znakom Alzheimerovej choroby.
* Akútnu lymfoblastickú leukémiu, najčastejšiu formu detskej rakoviny podľa tímu Michaela Reitha z Universität Freiburg spôsobuje nedostatok bielkoviny SLP-65. Tá v imunitných B lymfocytoch zabezpečuje správne „zredigovanie“ sekvencií RNA po prepise génov z DNA.
* Vysoký výskyt cukrovky typu 2 u starých ľudí môže podľa tímu Kitta F. Petersona z Yale University School of Medicine súvisieť s vekovo podmieneným zhoršovaním funkcie energiu produkujúcich mitochondrií v bunkách, osobitne v svaloch.
* Podľa analýzy, ktorú vykonal Timothy Weaver zo Stanford University, tvar stehnovej kosti neandertálcov, ktorý sa líši od kosti anatomicky moderných ľudí, nie je dôsledkom ich fyzickej hyperaktivity, ako sa myslelo, ale celkového prispôsobenia ich tela na chladnú klímu.