
Ukážky korytnačích pancierov z hrobov v Jiahu, na ktorých sú vyryté znaky. FOTO - SCIENCE
u vojnou bolo 90 percent Číňanov negramotných. Podoba čínskeho písma vyplynula z faktu, že staročínština nepoznala skloňovanie a časovanie a gramatické vzťahy vyjadrovala poradím slov, a z toho, že ju tvorili najmä jednoslabičné slová. Slabík však bolo málo a významy zhodne znejúcich slov sa dodnes odlišujú tónom. Tomu zodpovedá zložitý zápis.
Jednoznačne vyprofilované čínske písmo je známe z 12. storočia p. n. l., keď sa končila vláda dynastie Šang. To je zhruba dvetisíc rokov po najstaršom písme na svete, zjavne vynájdenom v južnej Mezopotámii. Už okolo roku 2500 p. n. l. však starí Číňania vyrývali do kostí, pancierov korytnačiek a na povrch keramiky špecifické znaky.
Ako napísal Andrew Lawler v časopise Science, čínsko-americký vedecký tím, ktorý vedie Xueqin Li z University of Science and Technology v Hefei, nedávno pri inšpekcii skladovaných nálezov z archeologickej lokality Jiahu, ktorá leží na hornom toku rieky Čchuaj v provincii Čche-nan (medzi Žltou riekou a riekou Jang-c‘-ťiang), odhalil na štrnástich korytnačích pancieroch vyryté kombinácie deviatich znakov. Tri čínske laboratóriá túto lokalitu datovali do 7. až 6. tisícročia p. n . l. Znaky sú sčasti iba jednoduché kombinácie čiar, preto ich ešte nemožno považovať za vyprofilované písmo. No pripomínajú skoré znaky pre „oko“ a niektoré čínske číslovky. Je v nich systém, takže môže ísť o dávneho predchodcu neskôr vyprofilovaného písma. Korytnačie panciere často využívali šamani éry Šangov a texty sa týkali vzťahu kráľa k božskému a magickému.
To všetko by naznačovalo, že zrod čínskeho písma bol spojený s religiozitou, tak ako prvé ukážky písma v Novom svete s kráľovským majestátom a posvätnými vecami, napríklad kalendárom. Oboje kontrastuje s prvým známym písmom sveta z Mezopotámie, používaným takmer výlučne na celkom profánne účely – najčastejšie to boli účtovné záznamy, týkajúce sa oviec a kôz. Ak nálezy z Jiahu naozaj odhaľujú skorú formu nábožensky motivovaného písma, znamená to, že čínske písmo sa pred vyprofilovaním vyvíjalo najmenej päťtisíc rokov. Je to teda najstaršie známe písmo na svete.