Victoria 19. mája (TASR) - Medzinárodný tím astronómov "odvážil" extrémne masívnu čiernu dieru na okraji vesmíru. Gigant v srdci kvazaru vzdialeného 13 miliárd svetelných rokov je asi tri miliardykrát ťažší ako Slnko, informoval časopis Astrophysical Journal Letters.
Kvazary (kvázihviezdne objekty) sú veľmi jasné galaxie, ktoré sa vďaka svojmu žiareniu dajú pozorovať na veľké vzdialenosti. Zdrojom ich obrovskej energie je čierna diera v centre, pohlcujúca obrovské množstvá hmoty. Hmota, padajúca do gravitačnej pasce, sa prezrádza intenzívnym žiarením.
Chris Willot a jeho kolegovia z Herzbergovho astrofyzikálneho inštitútu v kanadskej Victorii si zobrali na mušku vzdialený kvazar SDSS J1148+5251. Zariadením United Kingdom Infrared Telescope na Havaji hľadali v infračervenom žiarení objektu stopy určitých atómov magnézia, tzv. MgII iónov.
Prítomnosť takýchto iónov, ktoré sa nachádzajú v plynných oblakoch okolo čiernej diery, sa prejavuje v infračervenom spektre charakteristickými emisnými čiarami. Zo šírky čiar sa dá určiť rýchlosť plynu a hmotnosť čiernej diery.
V prípade čiernej diery v kvazare SDSS J1148+5251 im vyšlo, že váži približne ako tri miliardy našich Sĺnk. Toto gravitačné monštrum ešte k tomu pracuje na plné obrátky. Z extrémnej jasnosti SDSS J1148+5251 vedci usudzujú, že čierna diera pohltí maximum toho, čo je vôbec schopná pojať. Keby bola ešte pažravejšia, jej nesmierne žiarenie by vytvorilo protitlak, ktorý by zastavil prúdenie hmoty.
V rámci pozorovaní sa podarilo určiť aj najpresnejšiu možnú vzdialenosť kvazaru. Výsledkom merania tzv. červeného posunu (svetlo vzdialených objektov sa posúva k červenej časti spektra) bola vzdialenosť 13 miliárd svetelných rokov.
"Tento kvazar vidíme tak, ako vyzeral pred 13 miliardami rokov, teda v čase, keď mal vesmír akurát šesť percent svojho terajšieho veku," vysvetlil Willot. Tak skoro podľa názoru astronómov existovalo veľmi málo podobne veľkých čiernych dier.