V štúdii, o ktorej informovali britské noviny Observer, politológ Glen Newey skonštatoval, že klamanie je dôležitou súčasťou politiky v modernej demokracii. "Politici by mali byť úprimnejší o klamaní," povedal výskumník z glasgowskej University of Strathclyde.
Podľa neho voliči očakávajú, že ich politici budú za istých okolností klamať a niekedy to dokonca vyžadujú. "Na politiku by sa malo menej hľadieť ako na cvičenie v produkcii pravdivých výrokov a viac ako na poker," tvrdí. "V pokri sa očakáva, že sa ich ako súčasť hry pokúšate oklamať," dodal Newey.
Klamanie zo strany politikov môže byť niekedy úplne oprávnené v situáciách ako je ohrozenie národnej bezpečnosti a verejnosť má dokonca právo byť klamaná, keď neočakáva, že sa jej povie celá pravda ako napríklad počas vojny, uviedol.
Hlavným dôvodom pre klamanie však je rastúci záujem verejnosti o oblasti, o ktorých by vláda najradšej vôbec nediskutovala. Ak by sa voliči menej pýtali, politici by menej klamali.
Bill Clinton klamal o pomere s Monikou Lewinskou, zatiaľ čo predchádzajúci prezidenti-záletníci nikdy klamať o súkromí nemuseli, keďže sa ich nikto nepýtal. "Keď sa novinári alebo kolegovia poslanci začnú zaujímať o oblasti, ktoré chce vláda utajovať, veľmi pravdepodobne sa budete dostávať smerom k územiu klamstiev," povedal Newey.