Washington 18. mája (TASR) - Pomocou počítačového modelu rekonštruoval americko-francúzsky tím vedcov púť púštneho prachu z Číny na snehom pokryté vrcholy francúzskych Álp.
Červený prach zo západočínskej púšte Taklamakan mal za sebou naozajstnú odyseu. Do Francúzska nešiel najkratšou cestou smerom na západ. Naopak - vetry ho niesli východným smerom ponad Čínu, Tichý oceán, Severnú Ameriku a Atlantik, uviedol Paul Ginoux z University of Maryland/Baltimore County (UMBC) a jeden z autorov štúdie, financovanej Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA).
Jemný piesok rozvírila vo februári 1990 búrka nad púšťou Taklamakan. Potom ho čakala cesta dlhá viac ako 20.000 kilometrov, ktorú zdolal za niečo viac ako dva týždne, píšu vedci v časopise Geophysical Research Letters.
Pozbieraný prach vedci porovnali so vzorkami púštneho prachu z iných končín sveta. Chemické a mineralogické analýzy potvrdili jeho čínsky pôvod.
Vedcom veľmi pomohli počítačové modely kolegov z NASA. Všetky meteorologické informácie boli spracované do počítačového modelu, ktorý "vyrobil" atmosféru, aká existovala počas putovania prachu z Číny do Francúzska. Ďalšie počítačové modely simulovali pohyb prachu v atmosfére.