
Na začiatok éry počítačov si zaspomínali aj zakladajúci riaditeľ Microsoftu Bill Gates a šéf koncernu Intel Andy Grove. FOTO – REUTERS
V týchto dňoch oslavujú osobné počítače svoje 20. výročie. Spolu s prvým osobným počítačom, ktorý vynašla spoločnosť IBM, bol zároveň založený aj nový, razantne sa vyvíjajúci priemysel. V porovnaní s aktuálnymi osobnými počítačmi (PC) vyzerajú parametre prvého PC spoločnosti IBM veľmi smiešne. Srdcom „prapočítača“ bol 8-bitový čip 8088 od spoločnosti Intel, ktorý mal taktovaciu rýchlosť 4,77 megahertza. Dnešné špičkové počítače s procesorom Pentium 4 dosahujú výkon jedného gigahertzu a pracujú asi tisíckrát rýchlejšie. Vo vnútri prvého PC bola 48-kilobytová hlavná pamäť. Dnešné počítače majú zvyčajne pamäť 128 megabytov a viac.
Od roku 1981 sa dalo ukladať údaje na kazety alebo na diskety s kapacitou 160 kilobytov. Monochromatická grafická karta umožňovala zobrazovanie písmen na monitore. Prvá grafická karta Herkules ponúkla až o niekoľko rokov neskôr možnosť zobraziť farebnú grafiku.
V porovnaní s modernými počítačmi jednoduchým parametrom výkonu je originálny PC z roku 1981 ešte dnes schopný vykonať určité štandardné úlohy rýchlejšie ako aktuálny špičkový model. Počítačový magazín CD‘t testoval v najnovšom vydaní, koľko času zaberie proces zapnutia jednotlivých modelov PC, napísanie listu „tete Fride“ a jeho vytlačenie alebo elektronické zaslanie. V teste „teta Frida“ prapočítač porazil výkonom 2:51 model Pentium III, ktorému celý proces trval štyri a pol minúty. Toto 500-megahertzové Pentium jednoducho potrebuje viac času, aby sa naštartoval systém. (tasr)