„Často som sa v práci neukázal celý deň - dokonca ani v deň, keď som mal nastúpiť. Ak som prišiel, meškal som a musel zo mňa páchnuť alkohol. Potom mi napadlo povedať, že potrebujem pracovať doma. Dali mi teda domov počítač a už som sa nemusel ani vyhovárať, prečo nie som v práci,“ povedal redaktorom Business2 31-ročný zamestnanec technologickej firmy zo Santa Cruz v Kalifornii, ktorý sa tento rok podrobil odvykacej kúre a dnes abstinuje. Ako konštatoval, odkedy začal pracovať v tejto oblasti, jeho spotreba alkoholu prudko stúpala, najmä vďaka častým firemným večierkom a vysokému platu.
Podľa zamestnanca inej firmy zo San Francisca je pitie alkoholu a fajčenie marihuany s jeho prácou spojené rovnako nerozlučne, ako jeho kancelária a stôl. „Ak by majiteľ chcel vyhodiť tých, čo fajčia marihuanu, pravdepodobne by stratil dve tretiny svojich zamestnancov. Jednoducho to nie je možné. Množstvo talentovaných návrhárov argumentuje, že fajčenie nijako neovplyvňuje ich pracovný výkon.“ Medzi zamestnancami v IT priemysle sa však rozmáha závislosť na alkohole, kokaíne či amfetamínoch, obľúbené sú aj „diskotékové drogy“ ako Extáza. Podľa odborníkov zvyšovanie užívania drog medzi zamestnancami technologických firiem podporuje najmä rýchly životný štýl a veľmi dynamický rast nových firiem, voľný pracovný čas a vysoké platy, vďaka ktorým sú drogy pre zamestnancov relatívne dostupné.
Vzhľadom na nedostatok pracovníkov v tejto oblasti zároveň máloktorý zamestnávateľ trvá na liečení závislého pracovníka. Ak predsa len ešte stále pracuje, nedovolí si ho prepustiť.
(www.business2.com, t)