Či už ste tento rok na dovolenke boli alebo sa na ňu ešte len chystáte, určite viete, že telefonovanie v zahraničí vás môže výsť poriadne draho. Ako zavolať domov príbuzným tak, aby vás hovor vyšiel čo najlacnejšie? Čo je výhodnejšie zavolať z mobilu alebo z pevnej linky?
V zásade sú dve možnosti, ako sa dovolať na Slovensko: cez pevnú sieť alebo použitím mobilného telefónu. Využívanie mobilného telefónu nielen doma, ale aj v zahraničí, má nesporne svoje výhody: ak cestujete napríklad autom, máte výborný spôsob, ako v prípade potreby zavolať pomoc. Okrem toho môžete s okolitým svetom komunikovať SMS-kami. Už len pripomíname, že cena SMS správy posielaná v zahraničí je rôzna podľa operátora, v ktorej sieti sa zákazník momentálne nachádza. Jej cena sa môže pohybovať od pár korún až po päťdesiat korún.
Aké možnosti ponúkajú slovenskí mobilní operátori? Ak sa rozhodnete pre službu roaming (používanie mobilu v zahraničí), najskôr sa musíte rozhodnúť, aký typ roamingu si vyberiete. Buď je to tzv. obmedzený roaming alebo plnohodnotný. Ak sa vám zdá, že svoj mobilný telefón budete využívať iba na posielanie SMS správ, môžete si vybrať Easy SMS Roaming - službu poskytujúcu EuroTel-om pre zákazníkov využívajúcich predplatenú kartu Easy. Oranžová konkurencia - spoločnosť Globtel poskytuje obmedzený roaming v podobe sluby Roaming 2000. Jej podstatou je, že pokiaľ vy môžete tak prijímať, ako aj posielať SMS správy, môžete aj volať. Naopak vám sa nedovolá nikto - hovory sú automaticky presmerované na odkazovú schránku.
Vyrušia vás hoci aj na pláži
Ďalšou možnosťou je tzv. klasický roaming - s mobilným telefónom pracujete tak, ako by ste boli doma: prijímate a posielate SMS správy resp. telefonujete. Zároveň však platí, že sa k vám dovolá každý, kto sa s vami potrebuje v danom momente spojiť. Otázne už iba je, či je táto možnosť výhodou alebo skôr nevýhodou. Je pekné komunikovať s celým svetom, už nepríjemnejšie je, keď vás váš šéf či kolegovia otravujú na mobile aj v čase, keď si chcete vychutnať voľno opaľovaním sa na pláži. Pre vás sa dovolenka automaticky skončí. Navyše, používanie mobilného telefónu nie je práve najlacnejšou alternatívou. Netreba preto zabúdať, že na každom mobilnom telefóne je čarovné tlačítko OFF (vypni). Nezabudnite, že nie v každej krajine funguje mobilná sieť GSM 900/1800 MHz. Krajiny Blízkeho východu, ale aj napr. USA používajú frekvenciu 1900 MHz. Reálne sa teda môže stať, že sa v týchto krajinách s vašim mobilom nedovoláte.
Mimochodom, volanie na núdzové číslo 112 z mobilu funguje aj v prípade, že nemáte roaming.
Čo takto použiť pevnú linku?
Ďalšou možnosťou je využiť pevnú linku. Predtým, ako siahnete rovno po telefónnom aparáte v hotelovej izbe, je dobré, aby ste si uvedomili, že práve takéto telefonáty môžu byť nepríjemne drahé. V tomto prípade totiž cenu neurčuje telekomunikačná spoločnosť ale hoteliér. Ten si zvyčajne k cene hovoru pripočíta príplatok, ktorý môže tvoriť aj štvornásobok pôvodnej ceny. V rámci prechádzky teda stojí za to využiť telefónny automat na blízkosti, ktorý vám zaúčtuje ceny bez takéhoto príplatku.
Slovenské služby, slovenské ceny?
Na Slovensku pomerne nový spôsob je pri hovoroch ,,domov' využívať služby monopolných Slovenských telekomunikácií. Tu sa môžete rozhodnúť medzi troma spôsobmi komuniácie: Slovakia Direct, Echo alebo Global.
Ak vznikla nepríjemná situácia, o ktorej musíte doma informovať hoci aj bez peňazí vo vrecku, môžete využiť službu Slovakia Direct. Je to služba na účet volaného, teda platí ten, komu voláte. Výhodou je, že s vami komunikuje slovenský operátor. No a nespornou výhodou sú zaujímavé ceny, aj keď v tomto prípade sú výhodné pre toho, komu voláte.
Telefonovať na účet volaného však nie je vždy veľmi seriózny spôsob komunikácie. Preto máte ešte ďalšie dve možnosti: karty Echo a Global.
Karta Echo je vydávaná k telefónnemu číslu a funguje tak, že všetky vami uskutočnené hovory sú narátané priamo na váš mesačný účet za používanie pevnej linky. Práve tu sa môžete tešiť z výhodných cien. Za minútu hovoru z Českej republiky či Nemecka tak zaplatíte napríklad 6,90 Sk, z Talianska, Francúzska alebo USA 7,90 Sk. Podobne funguje karta Global. Jediný rozdiel spočíva v tom, že si na Slovensku vopred kúpite kredit, ktorý v zahraničí pretelefonujete. Obe karty fungujú aj z mobilného telefónu, treba však mať na pamäti, že daný mobilný operátor, v koho sieti ste prihlásení, si bude účtovať príslušné poplatky.
Autor: RONALD LUPTÁK