
Bill Gates (Microsoft) a Andy Grow(Intel Corporation), pózujú pre fotografa v Tech Museum of Innovation v San Jose. Gates a Grow stoja pred dvoma najstaršími počítačmi na každom konci a troma najnovsími notebookmi v strede.
REUTERS/Jeff Christensen JC/SV
Hamburg (9. augusta) - V týchto dňoch oslavujú osobné počítače svoje 20. výročie. Spolu s prvým osobným počítačom, ktorý vynašla spoločnosť IBM, bol zároveň založený aj nový, razantne sa vyvíjajúci priemysel. V porovnaní s aktuálnymi osobnými počítačmi (PC) vyzerajú parametre prvého PC spoločnosti IBM veľmi smiešne. Srdcom 'praosobného' počítača bol 8-bitový čip 8088 od spoločnosti Intel, ktorý mal taktovaciu rýchlosť 4,77 megahertzov. Dnešné špičkové počítače s procesorom Pentium 4 dosahujú výkon jedného gigahertzu a pracujú asi tisíckrát rýchlejšie. Vo vnútri prvého PC bola 48-kilobytová hlavná pamäť. Dnešné počítače majú zvyčajne pamäť 128 megabytov a viac.
Od roku 1981 bolo možné ukladať údaje na kazety alebo na diskety s kapacitou 160 kilobytov. Monochromatická grafická karta umožňovala zobrazovanie písmen na monitore. Prvá grafická karta Herkules ponúkla až o niekoľko rokov neskôr možnosť zobraziť farebnú grafiku.
V porovnaní s modernými počítačmi jednoduchým parametrom výkonu je originálny PC z roku 1981 ešte dnes schopný vykonať určité štandardné úlohy rýchlejšie ako aktuálny špičkový model. Počítačový magazín cďt testoval v najnovšom vydaní, koľko času zaberie proces zapnutia jednotlivých modelov PC, napísania listu 'tete Fride' a jeho vytlačenie alebo elektronické zaslanie. V teste 'teda Frida' prapočítač porazil výkonom 2:51 model Pentium III, ktorému celý proces trval štyri a pol minúty. Toto 500-megahertzové Pentium jednoducho potrebuje viac času, aby sa naštartoval systém.
Nasleduje prehľad najdôležitejších momentov v histórii osobných počítačov:
12. august 1981 - IBM predstavuje prvý osobný počítač, IBM Personal Computer 5150
november 1982 - svoj prvý počítač predstavuje spoločnosť Compaq
januára 1983 - prichádza prvý vylepšený počítač z Japonska
februára 1983 - IBM začína predávať počítače v Nemecku
marec 1983 - vznikol nový počítač IBM s rozšírenou technológiou (XT)
rok 1984 - spoločnosť Apple prestavuje Macintosh, prvý komerčný počítač s grafickou užívateľskou rozhraním
rok 1989 - prvý prenosný Apple Macintosh udal nový trend
rok 1991 - spoločnosť Dell začína vyrábať notebooky
rok 1991 - Fín Linux Torvalds začína s vývojom systému Linux
rok 1992 - IBM vstupuje na trh notebookov s modelom Thinkpad
rok 1993 - na trh prichádza prvý procesor Pentium od Intelu
rok 1993 - Apple zastavuje výrobu Apple II
rok 1995 - Microsoft oživil trh novým systémom Windows 95
rok 1998 - Apple prichádza s počítačmi s farebným dizajnom iMac
rok 2001 - existuje viac ako 625 miliónov užívateľov počítačov a okolo 95 % z nich používa osobný počítač