1. Zaobstarajte si vhodný antivírusový program. Náklady na zaobstaranie takéhoto programu sú VŽDY niekoľkonásobne nižšie, ako škody, ktoré spôsobí vírus. Ak antivírusový program vlastníte, nezabudnite ho aktualizovať – podľa stupňa využitia e-mailu v spoločnosti a stupňa odborných znalostí zamestnancov denne alebo týždenne. Dlhšie intervaly aktualizácie zvyšujú riziko nakazenia.
2. Nastavte si operačný systém tak, aby zobrazoval prípony súborov.
3. Doplňte si svoje vedomosti pri práci s počítačom tak, aby ste získali plnú kontrolu nad základmi používania operačného systému, internetu a predovšetkým elektronickej pošty.
4. Neotvárajte neznáme prílohy elektronickej pošty. Neotvárajte prílohy v e-mailoch, ktoré obsahujú nelogický text alebo text v cudzom jazyku. Vždy si u odosielateľa skontrolujte pôvod podozrivého priloženého súboru pred tým, než ho spustíte.
5. Informujte svojich zamestnancov a spolupracovníkov o hrozbe, ktorú pre spoločnosť predstavujú vírusy. Informujte ich o spôsobe, ako sa spusteniu vírusu vyhnúť. V prípade potreby zaveďte prísne postihy.
6. Aktualizujte svoj operačný systém a programy na prijímanie a odosielanie e-mailov – producent softvéru sa obvykle snaží v novších verziách reagovať na známe bezpečnostné problémy.
8. Nepanikárte, ak vírus dostanete. E-mail so zavírenou prílohou jednoducho vymažte bez toho, aby ste prílohu spúšťali.
9. V prípade, že ste počítač zavírili, zvoľte cestu rozumu. Nesnažte sa vírus odstrániť bez toho, aby ste vedeli, ako na to. Takýmto konaním môžete spôsobiť väčšie škody ako samotný vírus. V prípade, že sa na samostatnú prácu pri odstraňovaní necítite, radšej zaplaťte špecializovanej firme.
10. Sledujte aspoň občas tlač alebo špecializované internetové portály o vírusoch. Základná orientácia v problematike vám môže neskôr výrazne pomôcť.