
Rekonštrukcia lebky (a–c) a celkového vzhľadu (d) titanosaura. Mierka pre a–c je 10 cm, pre d je 1 m.
Titanosaury boli poslední prežívajúci príbuzní obrovských dlhokrkých a štvornohých sauropodných dinosaurov, z ktorých sú najznámejšie skôr vyvinuté (aj vymreté) brontosaury, diplodoky a brachiosaury. Na konci kriedy, zhruba pred 65 miliónmi rokov, keď zrejme všetky zvyšné veľké dinosaury postihlo masové vymretie, spôsobené podľa najpravdepodobnejšieho scenára dopadom vesmírneho telesa s katastrofickými klimatickými účinkami, sa vyskytovali prakticky na celej Zemi. Ich nájdené fosílne zvyšky však boli zväčša zlomkovité, čo sa týkalo tak lebky, ako aj ostatnej kostry. Nový nález na Madagaskare významne dopĺňa naše poznanie anatómie titanosaurov.
Zaslúžili sa oň Kristina Rogersová a Catherine Forsterová zo State University of New York v Stony Brook (USA). Ide o doteraz neznámeho titanosaura. Fosílie, ktoré možno priradiť dospelému a dvom mladým jedincom, vykopali v lokalite MAD 96-02 časti Anembalemba v geologickej formácii Maevarano z konca kriedy, ležiacej v panve Mahajanga na severozápadnom Madagaskare.
Výskumníčky na ich základe definovali nový rod a druh titanosaurov, Rapetosaurus krausei. Rapeto je meno zlomyseľného obra vo folklóre malgašských obyvateľov Madagaskaru, David Krause je americký vedec, ktorý sa významne zaslúžil o poznanie paleontológie Madagaskaru. Nové fosílie sa najviac podobajú záhadným dinosaurím rodom Nemegtosaurus a Quaesitosaurus z Mongolska – všetky tri rody jasne patria k titanosaurom.
Kým titanosaury ako také sú v rámci sauropodných dinosaurov unikátne preto, že sa vyvinuli vedľa príslušníkov iných skupín veľkých bylinožravých dinosaurov (išlo napríklad o rohaté triceratopsy, „kačicozobákovité“ hadrosaury a opancierované ankylosaury), rapetosaurus sa na Madagaskare o svoju ekologickú niku delil iba s jediným ďalším veľkým bylinožravcom, a aj to bol titanosaurus.
(SciTech.5D)