SME

Prvý známy anatomicky moderný Európan má 35-tisíc rokov

Praľudia obývali náš kontinent najmenej milión rokov. A ak s prižmúrenými očami prirátame k Európe aj jej bezprostredné susedstvo, konkrétne Gruzínsko, potom nové vykopávky na tamojšej lokalite Dmanisi dokazujú, že prítomnosť človeka v Európe presahuje ..


Táto sánka z Rumunska je najstarším známym priamym dokladom prítomnosti anatomicky moderného človeka v Európe. FOTO - SCIENCE


Praľudia obývali náš kontinent najmenej milión rokov. A ak s prižmúrenými očami prirátame k Európe aj jej bezprostredné susedstvo, konkrétne Gruzínsko, potom nové vykopávky na tamojšej lokalite Dmanisi dokazujú, že prítomnosť človeka v Európe presahuje 1,7 milióna rokov. Tak či onak, ľudia do ostatného sveta migrovali zo svojej kolísky - Afriky. Aj najstaršie gruzínske fosílie praľudí silne pripomínajú podobné africké nálezy, patriace prvým známym druhom nášho rodu Homo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

No ľudia v plnom význame tohto slova, takzvaní anatomicky moderní ľudia (AMĽ) druhu Homo sapiens, vrátane nás, dnešných Európanov, sú podľa súhrnu paleoantropologických, genetických a archeologických poznatkov z posledných dvoch desaťročí oveľa novšími príchodzími z čierneho kontinentu. Z Afriky sa do ostatného sveta vybrali až v posledných 100-tisíc rokoch. Do Európy, kde nahradili pôvodných obyvateľov druhu Homo neanderthalensis, dorazili pred približne 50- až 40-tisíc rokmi. Tento záver však vyplýva z náhleho objavenia sa nového typu artefaktov v podobe kamenných a kostených nástrojov a ozdôb, ktoré sú typovo aj funkčne oveľa sofistikovanejšie ako tie, ktoré si zhotovovali neandertálci. Najstaršie kostrové zvyšky AMĽ boli doteraz datované nanajvýš do doby pred 32-tisíc rokmi.

SkryťVypnúť reklamu

Vlani však trojica rumunských jaskyniarov urobila v samom strede predtým neznámej, bližšie neurčenej jaskyne v Transylvánskych Alpách nezvyčajný objav: masívnu, zjavne veľmi starú ľudskú sánku. Nález okamžite oznámili Oane Moldovanovej z Rumunskej akadémie vied. Tá požiadala o pomoc Erica Trinkausa z Washington University v St. Louis, známeho paleoantropológa, ktorý sa najviac zaujíma práve o prvých anatomicky moderných ľudí a neandertálcov. Ten ešte vlani v máji z nájdenej sánky odobral vzorku pre rádiouhlíkové datovanie.

Ako teraz uviedol časopis Science, ukázalo sa, že sánka má najmenej 35-tisíc rokov (ide o spodnú hranicu širšieho rozpätia veku), čo z nej robí najstarší známy priamy dôkaz prítomnosti AMĽ v Európe. Sánka má totiž zjavne moderné znaky, ako sú brada a širšia kosť v zadnej časti. Zároveň však aj isté archaické znaky, ako veľké zuby múdrosti. Naznačuje to, že AMĽ sa pred 35-tisíc rokmi stále ešte anatomicky vyvíjali.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu