SME

Nevšedné udalosti májovej oblohy

Máj je nabitý nevšednými astronomickými udalosťami. 7. mája sme sa stali svedkami prechodu Merkúra cez slnečný disk, a uvidíme ešte úplné zatmenie Mesiaca a prstencové zatmenie Slnka.

Mesačný spln bude 16. mája ráno (5:36 LSEČ). V tom čase sa odohrá aj úplné zatmenie Mesiaca, u nás čiastočne viditeľné. Posledná štvrť nastane 23. v noci (2:31 LSEČ) a druhý nov v mesiaci (čo nebýva často) uvidíme v posledný májový deň. Tentoraz sme úmyselne použili slovo UVIDÍME, pretože „nový“ Mesiac sa väčšinou nedá sledovať: je blízko spojnice Zem - Slnko a otočený k nám neosvetlenou pologuľou. Jedinou príležitosťou vidieť ho v nove je zákryt Slnka pri pohľade zo Zeme. A práve o to teraz ide: počas druhého májového novu nastane zároveň aj prstencové zatmenie Slnka, ktoré však my uvidíme len ako čiastočné (prstencové bude na severe Škótska, na Islande, v časti Grónska).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Čiastočné zatmenie Slnka sa začína 31. mája nadránom (3:46 LSEČ). U nás však Slnko vychádza tesne pred piatou (4:59 LSEČ v Bratislave, východnejšie aj skôr), čiže spod východoseverovýchodného obzoru sa vynorí už z veľkej časti zakryté. Kto môže, nech si privstane - taký východ Slnka dlho neuvidíme! Fotografickí nadšenci s ďalekohľadmi si rozhodne prídu na svoje.

Aj úplné zatmenie Mesiaca 16. mája nadránom počas splnu, bude sprevádzané nevšednými okolnosťami. Veď posúďte sami: úvodná fáza začína tesne po tretej hodine rannej, vstup Mesiaca do tieňa Zeme o hodinu neskôr a úplné zatmenie o 5:14 LSEČ. No presne v rovnakom čase už bude vychádzať Slnko (v Bratislave). A hneď o pár minút (5:19 LSEČ) začne zakrytý Mesiac zapadať. Čarokrásny scenár!

SkryťVypnúť reklamu

ŠTEFAN GAJDOŠ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  1. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  3. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  4. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 850
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 666
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 569
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 282
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 918
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 877
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 738
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 677
SkryťZatvoriť reklamu