
Šéf Apple Steve Jobs. FOTO - ČTK
Na rozdiel od systému Napster, ktorému súd zakázal činnosť pred dvoma rokmi, totiž novšie služby nemajú centrálny server so zoznamom všetkých skladieb a podľa sudcu Stephena Wilsona preto ich majitelia nemôžu kontrolovať, aké súbory si ľudia vymieňajú.
Sudca prirovnal spor k snahe nahrávacích firiem zakázať videoprehrávač Betamax od firmy Sony kvôli tomu, že umožňuje aj kopírovanie filmov chránených autorskými právami. Túto žiadosť definitívne zamietol americký Najvyšší súd v roku 1984. „Dnešné rozhodnutie znamená, že nahrávacie firmy a štúdiá nemôžu zakázať technológiu 21. storočia, aby ochránili svoj neefektívny a zastaraný distribučný model z 20. storočia,“ povedal v reakcii na rozhodnutie súdu prezident Groksteru Wayne Rosso. Nahrávacie spoločnosti sa proti rozsudku pravdepodobne odvolajú.
Najnovšie rozhodnutie sa nevzťahuje na najpopulárnejší výmenný systém Kazaa, ktorého majitelia sa nepripojili k žiadosti o vydanie spoločného súdneho verdiktu. Aj šance Kazaa na prežitie sa však po prelomovom rozhodnutí výrazne zvýšili.
Prekvapujúci rozsudok však v žiadnom prípade neznamená, že využívanie „legálnych“ systémov na bezplatné sťahovanie hudby nie je porušením zákona. Práve naopak – hudobné vydavateľstvá sa teraz zrejme sústredia na prenasledovanie jednotlivých používateľov systémov, ktorí ich sťahovaním bezplatnej hudby pripravujú o zisky. Niekoľko dní po zverejnení rozsudku napríklad oznámili mimosúdnu dohodu so štyrmi americkými vysokoškolákmi, ktorí vytvorili systém umožňujúci vyhľadávanie MP3 súborov na počítačoch v internátnej sieti. Zároveň svojim spolužiakom umožňovali sťahovať si hudbu z ich vlastných počítačov. Podľa dohody každý zo študentov ako odškodné zaplatí Asociácii amerického nahrávacieho priemyslu (RIAA) v priebehu najbližších štyroch rokov približne 400– až 600-tisíc korún.
Nahrávacie firmy zároveň začali miliónom používateľov výmenných systémov prostredníctvom ich četovacej funkcie rozposielať krátke správy s upozornením na možné dôsledky ich konania. „Distribúcia alebo sťahovanie hudby chránenej copyrightom na internete… sú NELEGÁLNE. Ak ponúkate v týchto systémoch hudbu, nie ste anonymní a možno vás ľahko identifikovať,“ píše sa v správe, ktorá sa zobrazí používateľom zdieľajúcim nahrávky autorov zastupovaných najväčšími vydavateľstvami.