SME

Víťazstvo pirátskych systémov

Nočná mora hudobných vydavateľstiev sa stala skutočnosťou: americký federálny súd v Los Angeles rozhodol, že prevádzkovateľov systémov Morpheus a Grokster nemožno stíhať za to, že umožňujú nelegálnu výmenu hudobných nahrávok.


Šéf Apple Steve Jobs. FOTO - ČTK


Na rozdiel od systému Napster, ktorému súd zakázal činnosť pred dvoma rokmi, totiž novšie služby nemajú centrálny server so zoznamom všetkých skladieb a podľa sudcu Stephena Wilsona preto ich majitelia nemôžu kontrolovať, aké súbory si ľudia vymieňajú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sudca prirovnal spor k snahe nahrávacích firiem zakázať videoprehrávač Betamax od firmy Sony kvôli tomu, že umožňuje aj kopírovanie filmov chránených autorskými právami. Túto žiadosť definitívne zamietol americký Najvyšší súd v roku 1984. „Dnešné rozhodnutie znamená, že nahrávacie firmy a štúdiá nemôžu zakázať technológiu 21. storočia, aby ochránili svoj neefektívny a zastaraný distribučný model z 20. storočia,“ povedal v reakcii na rozhodnutie súdu prezident Groksteru Wayne Rosso. Nahrávacie spoločnosti sa proti rozsudku pravdepodobne odvolajú.

SkryťVypnúť reklamu

Najnovšie rozhodnutie sa nevzťahuje na najpopulárnejší výmenný systém Kazaa, ktorého majitelia sa nepripojili k žiadosti o vydanie spoločného súdneho verdiktu. Aj šance Kazaa na prežitie sa však po prelomovom rozhodnutí výrazne zvýšili.

Prekvapujúci rozsudok však v žiadnom prípade neznamená, že využívanie „legálnych“ systémov na bezplatné sťahovanie hudby nie je porušením zákona. Práve naopak – hudobné vydavateľstvá sa teraz zrejme sústredia na prenasledovanie jednotlivých používateľov systémov, ktorí ich sťahovaním bezplatnej hudby pripravujú o zisky. Niekoľko dní po zverejnení rozsudku napríklad oznámili mimosúdnu dohodu so štyrmi americkými vysokoškolákmi, ktorí vytvorili systém umožňujúci vyhľadávanie MP3 súborov na počítačoch v internátnej sieti. Zároveň svojim spolužiakom umožňovali sťahovať si hudbu z ich vlastných počítačov. Podľa dohody každý zo študentov ako odškodné zaplatí Asociácii amerického nahrávacieho priemyslu (RIAA) v priebehu najbližších štyroch rokov približne 400– až 600-tisíc korún.

SkryťVypnúť reklamu

Nahrávacie firmy zároveň začali miliónom používateľov výmenných systémov prostredníctvom ich četovacej funkcie rozposielať krátke správy s upozornením na možné dôsledky ich konania. „Distribúcia alebo sťahovanie hudby chránenej copyrightom na internete… sú NELEGÁLNE. Ak ponúkate v týchto systémoch hudbu, nie ste anonymní a možno vás ľahko identifikovať,“ píše sa v správe, ktorá sa zobrazí používateľom zdieľajúcim nahrávky autorov zastupovaných najväčšími vydavateľstvami.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu