New York 13. mája (TASR) - Americkí vedci odhalili základnú príčinu rastu vlasov. Ich výskum ukázal, že ide o jemnú interakciu medzi dvoma signalizačnými molekulami, ktorá spôsobuje, že vlasové folikuly začnú rásť.
Zistenia vysvetľujú genetické znaky, ktoré určujú, prečo máme niektoré časti tela ochlpené a iné nie. Môžu tiež pomôcť pochopiť vývoj zubov a pľúc, ako aj niektorých druhov rakoviny kože.
Elaine Fuchsová z newyorskej Rockefellerovej univerzity zistila, že rast vlasov začína tak, že nezrelý korienok pokožky prijme dva signály od svojich susedov. Signalizujúce molekuly, nazvané Wnt a noggin (džbánok), aktivujú prvky v bunkovom jadre, čo vedie k tomu, že v pokožke sa vytvorí jamka a vznikne vlasový folikul.
Za nedostatočné či naopak prebytočné množstvo vlasov je zodpovedný tzv. E-kadherín, ktorý pomáha držať bunky pokope. Tento bunkový proteín vedci sledovali u myší. V laboratóriu vyvinuli abnormálne ochlpenú myš s vysokým počtom vlasových folikulov a pozorovali, ako komplexná zmes interakcií viedla k nízkej hladine E-kadherínu.
"Naše výskumy naznačujú, že príliš veľa alebo príliš málo E-kadherínu môže škodiť," hovorí Fuchsová. "Len správne množstvo tejto látky je potrebné na to," dodáva vedkyňa, "aby uvoľnilo priľnavosť kmeňových buniek v epiteli, umožnilo im preformovať sa a rásť smerom dole, a vytvoriť tak vlasový folikul."