Denver 28. apríla (TASR) - Pracovníci v nočnej prevádzke sú vystavení väčšiemu riziku vzniku rakoviny, varujú vedci. Príčinou je rozvrat v ich telesnom metabolizme, spôsobený elektrickým osvetlením, ktorému sú počas práce v noci vystavení.
Podľa odborníkov z Americkej asociácie pre pokrok vedy v coloradskom Denveri je ľudské telo usporiadané tak, aby počas nočnej tmy produkovalo hormón chrániaci pred rakovinou, melatonín.
Tí, ktorí sa neriadia prirodzeným rytmom striedania tmy a svetla, môžu trpieť nedostatkom hladiny melatonínu, čo vedie k zvýšenému riziku vzniku nádorov, najmä rakoviny prsníka.
Vedecký tím z Univerzity Thomasa Jeffersona vo Philadelphii skúmal potenciálny vplyv svetla na zmeny biológie ľudského tela. Umelé osvetlenie mení správanie človeka, čo má v konečnom dôsledku vplyv na jeho zdravie, povedal doktor George Brainard.
Svetlo môže byť v niektorých prípadoch veľmi účinné, napríklad pri liečbe ťažkých depresií. Výskum Brainardovho tímu však ukázal, že nočné osvetlenie zvyšuje riziko vzniku rakoviny. To je veľký problém predovšetkým v priemyselne rozvinutých krajinách, kde je práca v nočných prevádzkach bežná.
"V industrializovaných západných krajinách je miera rakoviny mimoriadne vysoká. V krajinách, ako je naša, dostane každá siedma žena v určitom štádiu svojho života rakovinu prsníka," varoval Brainard.
Menej rozvinuté krajiny, kde nie je toľko elektrického osvetlenia, sú nebezpečenstvu vystavené menej. V nich predstavuje miera rakoviny prsníka len jenu pätinu v porovnaní s rozvinutým Západom.
"U nevidiacich žien je riziko rakoviny prsníka oveľa nižšie, čo nás prirodzene núti premýšľať nad úlohou svetla ako rizikového faktoru," hovorí Brainard. "Na druhej strane ženy pracujúce na smeny a ženy pracujúce v cestovnom ruchu, ktoré cestujú cez niekoľko časových pásiem, sú vystavené oveľa vyššiemu riziku rakoviny."