Washington 28. apríla (TASR) - Známy Hubblov vesmírny ďalekohľad (HST) vypustili 24. apríla 1990. Výročie tejto udalosti si vedci zo Space Telescope Science Institute tradične pripomínajú zverejnením výnimočného záberu HST. V tomto roku sa rozhodli pre 5500 svetelných rokov vzdialenú plynnú hmlovinu Messier 17 (M17).
Tento útvar, známy aj ako hmlovina Omega alebo Labutia hmlovina, leží v súhvezdí Strelec v rovine stredu našej Galaxie. Za svoje vedecké meno vďačí skutočnosti, že ako 17. objekt sa dostala do známeho katalógu hmlovín, ktorý zverejnil Francúz Charles Messier v roku 1781. Pestrofarebnosť M17 spôsobuje žiarenie niekoľkých mladých hviezdnych obrov v jej blízkosti.
Intenzívne ultrafialové žiarenie týchto hviezd zohrialo a rozžiarilo kedysi chladné vodíkové oblaky. Aj charakteristický vlnitý tvar oblakov je výsledkom pôsobenia tohto žiarenia. Spolu so silnými hviezdnymi vetrami spojilo kedysi voľne štruktúrované plynné masy do relatívne kompaktného útvaru. Zopár plynových chvostov, ktoré boli vytrhnuté z oblaku, teraz zakrývajú ako zeleno svetielkujúci závoj štruktúry v pozadí snímky.
V hmlovine M17 neprestajne vznikajú nové hviezdy. Vo vrcholoch spomínaných vĺn, kde je plyn najhustejší a tlak najväčší, časti oblakov kolabujú pod vlastnou tiažou a menia sa na protohviezdy. Z týchto útvarov sa raz stanú giganty podobné tým, ktoré formovali M17. Ich žiarenie spôsobí, že hmlovina získa úplne inú podobu.
Fotografiu M17 urobila Wide Field Planetary Camera 2 na palube HST. Záber zachytáva oblasť s veľkosťou asi tri svetelné roky. Farby predstavujú rôzne plyny: vodík je zelený, kyslík je modrý a síra červená.