SME

Týždeň vo vede

(17. 4. – 23. 4. 2003)

(17. 4. – 23. 4. 2003)

* Pierre de Marcillac z Université Paris-Sud s kolegami zachytil vyžarovanie častíc alfa z izotopu bizmut-209, považovaného za najťažší stabilný izotop v prírode. Podľa teórie sa však mal mimoriadne pomaly rádioaktívne rozpadať, čo sa aj teraz dokázalo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

* Tím Takašia Saita z laboratórií firmy Toyota vyvinul novú superzliatinu na báze titánu, ktorej zložky vyberali podľa princípov kvantovej mechaniky. Je veľmi pevná a súčasne pružná, plastická pri izbovej teplote, opracovateľná za studena, s malou teplotnou rozpínavosťou.

SkryťVypnúť reklamu

* Hidejuki Umeda a Keniči Nomoto z University of Tokyo si myslia, že jedna z najstarších známych hviezd, HE0107-5240 s unikátne nízkym obsahom železa, vznikla zo zvyškov prvej generácie masívnych hviezd, ktoré vybuchli ako supernovy, priamo produkujúc čierne diery.

* John Stanley z John Innes Centre v britskom Norwichi s kolegami vysvetlil žlté „jesenné“ sfarbenie listov japonských bylín počas leta, o ktorej hovorí báseň z roku 752, pripisovaná cisárovnej Koken, ako infekciu geminivírusom a jeho sprievodným DNA satelitom.

* Tím Guo-Ping Žaa zo Šanghai Institute for Biological Sciences sekvenoval genóm baktérie Leptospira interrogans, pôvodcu globálne rozšíreného vážneho ochorenia pľúc leptospirózy, poškodzujúceho aj obličky a pečeň. Našli v ňom vyše 4500 génov.

SkryťVypnúť reklamu

* Michael Clarke z University of Michigan s kolegami identifikoval kľúčový gén produkcie a rastu krvotvorných kmeňových buniek. Ide o gén Bmi-1, inak považovaný za rakovinotvorný. Pokusy na myšiach ukázali, že bez neho nefunguje obnova krvi.

* Takaoki Kasahara a Tadafumi Kato z inštitútu RIKEN v japonskej Saitame zistili, že zlúčenina PQQ, rozkladajúca aminokyselinu lyzín, je novým členom rodiny vitamínov B.

* Pitie čaju mobilizuje imunitný systém. Tím Jacka Bukowského z Brigham and Women‘s Hospital, zistil, že čierny i zelený čaj obsahujú alkylamínové antigény (stimulujúce tvorbu protilátok), aké sa vyskytujú aj v baktériách, tumorových bunkách, parazitoch a hubách.

* Novorodenec vo veku 2-3 týždňov by sa mal nachádzať na mieste bez dlhšie pôsobiaceho šumu v pozadí. Ten vtedy podľa Edwarda Changa a Michaela Merzenicha z University of California v San Franciscu môže poškodiť vývoj mozgovej kôry, zodpovednej za sluch a reč.

SkryťVypnúť reklamu

* Songtao Shi z National Institutes of Health (USA) s kolegami objavil neočakávaný zdroj multipotentných kmeňových buniek – vypadnutý mliečny chrup 7– až 8-ročných detí.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu