Cambridge, USA 22. apríla (TASR) - Nezvyčajný pulz zaznamenali astronómovia v jednom veľkom tmavom vesmírnom oblaku. Objekt s názvom Barnard 68 pulzuje každých asi 250.000 rokov. Vedci sa domnievajú, že ide o pozostatok explózie obrovskej supernovy.
Oblak leží 300 svetelných rokov od Zeme v súhvezdí Hadonos. Ako iné tmavé oblaky je aj Barnard 68 hustým zoskupením plynu a prachu a teda kolískou pre nové hviezdy. Tieto však zatiaľ neobsahuje. Naopak: Pretože blokuje svetlo hviezd v pozadí, podobá sa skôr "diere" so šírkou dva bilióny kilometrov.
Medzinárodný tím vedcov okolo Charlesa Ladu z Harvardovho-Smithsonianovho centra pre astrofyziku v Cambridge, štát Massachusetts, skúmal túto dieru rádiovým teleskopom IRAM v Španielsku. Cieľom bolo zistiť, či Barnard 68 rotuje, rozpína sa alebo sťahuje.
Vedci pri pozorovaní narazili na stopy výronov plynov niektoré smerujú dovnútra oblaku, iné sú orientované smerom von. Toto zistenie sa nedá vysvetliť rotáciou alebo kontrakciou oblaku.
Prijateľnejšie je vysvetlenie, že oblak pulzuje v pravidelných intervaloch. Toto pulzovanie je však veľmi pomalé. Vedci vypočítali, že "srdce" Barnard 68 udrie iba raz za 250.000 rokov.
Chvenie v oblaku spôsobujú asi šokové vlny blízkej supernovy. Uvedenú teóriu podporuje skutočnosť, že tmavý oblak leží v horúcej bubline medzihviezdneho média. Túto bublinu vymietla pravdepodobne explózia supernovy.
Výbuch vtedy odniesol aj vonkajšie vrstvy oblaku, ktorý býval oveľa mohutnejší. Udržateľnosť svojej teórie chcú vedci potvrdiť skúmaním ďalších tmavých oblakov.