Washington 21. apríla (TASR) - Zatiaľ čo technici dolaďujú posledné detaily, americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) určil miesta, na ktorých v budúcom roku pristanú dve sondy misie Mars Exploration Rover (MER). Ide o obrovský kráter a oblasť s vysokým obsahom oxidu železitého. Obidve lokality majú charakteristiky, podľa ktorých by mohli skrývať zásoby vody v kvapalnom skupenstve.
Sondy s poloautonómnymi terénnymi vozidlami, tzv. rovermi, na palube majú odštartovať nezávisle od seba v júni, resp. júli. Po dosiahnutí cieľa v januári 2004 pristanú mäkko na povrchu Červenej planéty pomocou veľkých vankúšov. Potom budú mať asi 90 marťanských alebo 92 pozemských dní na to, aby okrem iného hľadali vodu.
V uplynulých mesiacoch zbierala NASA návrhy vedcov, kde by mohli sondy pristáť, a analyzovala fotografie povrchu Marsu. Pritom bolo treba skĺbiť vedeckú hodnotu lokalít a bezpečnostné požiadavky inžinierov, uviedol administrátor NASA Ed Weiler. Nakoniec "zvíťazili" kráter Gusev a oblasť Meridiani Planum, bohatá na hematit.
Obidve miesta ležia na južnej pologuli planéty. Asi 200 kilometrov široký kráter Gusev bol kedysi pravdepodobne jazerom. Na družicových záberoch je vidieť geologickú štruktúru, ústiacu do krátera, ktorú vedci považujú za vyschnuté riečisko. Takisto zo záberov družice výskumníci vyčítali, že Meridiani Planum je obrovským ložiskom hematitu. Pri vzniku tohto nerastu obsahujúceho prevažne oxid železitý zvyčajne nechýbala voda.
"Sú to vynikajúce oblasti. Vzájomne sa dopĺňajú, pretože sú tak odlišné," povedal Steve Squyres z Cornell University v Ithake, štát New York. Jeho kolegyňa z NASA Cathy Weitzová dodáva: "S oboma oblasťami sa spájajú špeciálne vedecké teórie, ktoré sa dajú overiť prístrojmi na palubách roverov. Po pristátí začne pre vedcov, ktorí vyhodnocujú dáta, obdobie plné práce, ale aj vzrušenia."
Ďalšie informácie: http://mars.jpl.nasa.gov/mer/newsroom/pressreleases/20030411a.html