Berlín 20. apríla (TASR) - Vedci z Centra Maxa Delbrücka pre molekulárnu medicínu (MDC) objavili mechanizmus, ktorým ľudský papilómový vírus typu 18 (HPV 18) mení zdravé bunky na zhubné, ako je to v prípade rakoviny krčku maternice. Informoval o tom American Journal of Experimental Medicine.
Papilómové (bradavicové) vírusy sú v princípe neškodné a ako vyplýva z ich názvu, väčšinou spôsobujú rast bradavíc. Vírusy HPV 16 a 18 sú však rakovinotvorné. Každý rok ochorie 500.000 žien na celom svete na rakovinu krčku maternice. Pre 200.000 z nich sa choroba končí smrťou. Táto choroba je po rakovine prsníka druhou najčastejšou zhubnou formou rakoviny u žien.
Edgar Grinstein a Hans-Dieter Royer zistili, ako sa normálne bunky po infikovaní HPV 18 premieňajú na rakovinové bunky. Kľúčový faktor je telový proteín nukleolín, ktorý hrá dôležitú úlohu pri delení buniek. Keď sa genóm vírusu integruje v procese infekcie do DNA hostiteľa, naviaže sa nukleolín na kontrolné prvky vírusu a spustí expresiu onkogénov E6 a E7.
Uvedený proces prebieha v určitej fáze delenia bunky. V zdravom tele je táto tzv. fáza S kľúčovým procesom delenia, pretože sa zdvojuje chromozómový materiál bunky a nová bunka je nositeľom celej genetickej výbavy organizmu. Delia sa však aj bunky napadnuté virálnymi onkogénmi, pričom nové bunky sú už rakovinotvorné.
Objav nemeckých vedcov by mohol pomôcť vyvinúť nový diagnostický test na včasné rozoznanie rakoviny krčku maternice. Vedci veria, že sa im podarí zistiť aj dôvod nerovnomerného rozdelenia nukleonínu v rakovinových bunkách.