Londýn 17. apríla (TASR) - V prvom zastrešenom gréckom divadle boli diváci síce chránení pred rozmarmi počasia, ale mali podľa britských vedcov zlý výhľad na javisko. Bránil im v ňom doslova les stĺpov. Vyplýva to z počítačovej rekonštrukcie aténskeho Odeónu, ktorý dal postaviť vládca Perikles.
Odeón vznikol v 5. storočí pred n. l. na južnom úbočí Akropoly. Stavba využívaná ako zhromaždisko a divadlo pojala odhadom 4000 ľudí. Kto však chcel získať dobré miesto, musel prísť včas. Podľa modelu teatrológa Richarda Beachama z asi 40 percent miest nebol voľný výhľad na javisko.
Vedec z University of Warwick rekonštruoval v rámci svojho výskumného projektu Theatron v počítači veľa historických divadiel, vrátane Dionýzovho divadla v Aténach a londýnskeho Globe Theatre. "Keď viete viac o javisku, viete lepšie pochopiť aspekty drámy," vysvetlil Beacham predmet svojej činnosti.
So spolupracovníkmi zhromažďuje všetky dostupné informácie o každej stavbe, ktoré pretransformuje do modelu. Okrem poznatkov získaných priamo na mieste ide hlavne o archeologické informácie, staré denníky, obrazy a fotografie dnes už neexistujúcich stavieb.
V prípade periklovho Odeónu z archeologického výskumu vieme, že budova kedysi mala veľkú strechu tvarom pripomínajúcu stan. Tento nález sa kryje so starovekými zdrojmi, podľa ktorých sa tvorcovia Odeónu inšpirovali prepychovým stanom perzského kráľa Xerxésa.
Strecha divadla spočívala na 81 stĺpoch zoradených v deviatich radoch. Táto konštrukcia bola síce stabilná, ale do divadla sa veľmi nehodila, tvrdí Beacham. Podľa jeho výpočtov takmer polovici divákov stĺpy zavadzali vo výhľade na javisko. A kto chcel vidieť najlepšie, musel sa vedieť šplhať, pretože prvotriedne miesta boli na krove budovy.