SME
Nedeľa, 28. máj, 2023 | Meniny má Viliam

Škótska Dolly, japonské kravy, americké opice, iracký diktátor a bruselskí úradníci

Pripomeňme si udalosti, ktoré sa odohrali vo vedeckom i „nevedeckom“ svete počas niekoľkých uplynulých dní a ktoré sú najlepšou ilustráciou rýchlosti, s akou sa napĺňajú nádeje, ale aj hrozby, spájané s klonovaním a génovými technikami v dnešnom globálne


Ovca Dolly je „hviezdou“ medzi exponátmi Edinburského kráľovského múzea. FOTO – TRUSTEES OF THE

NATIONAL MUSEUMS OF SCOTLAND

prepojenom svete.

* Američania oznámili, že majú vzorku DNA Saddáma Husajna, čo im umožní spoľahlivo identifikovať jeho prípadné pozostatky.

* Slávna Dolly, prvý cicavčí klon z dospelej bunky, sa vybrala na svoju poslednú púť ako exponát do Národného škótskeho múzea. Pred ňou tam do roku 2000 vystavovali ovcu Morag, ktorá tiež vznikla klonovaním v Rosline, ale z dlhodobo kultivovaných embryonálnych buniek. Jej tvorca Keith Campbell sa však nedočkal mediálnej slávy, podľa Petra preto, že v tom čase akýsi šialenec postrieľal deti aj učiteľku v jednej škótskej materskej škole a médiá sa namiesto na klonovanú ovcu „s neomylnosťou supov vrhli na krvavú senzáciu“. Morag sa „narodila“ rok pred Dolly.

* Európsky parlament sa v prvom čítaní pomerom hlasov 234 ku 217 vyslovil za zakáz klonovania, vrátane liečebného. Hlasovanie o zákaze lekárskeho využitia prebytočných embryí, uložených v chladiarenských boxoch inštitúcií asistovanej reprodukcie, sa skončilo remízou, zákaz teda neprešiel.

* Pittsburskí univerzitní vedci, ktorí sa snažili vytvoriť životaschopné opičie embryo, to vzdali po šesťročnom úsilí a viac ako 700 pokusoch. Vedúci tímu Gerald Schatten si ironicky zažartoval na tému, že primáty a ľudia sú blízki príbuzní, a dodal: „Vyzerá to tak, že múdry Boh povedal: Choďte a klonujte žaby, ovce a kravy, ale neskúšajte klonovať človeka, lebo vám vajíčko zničím.“ Schatten si tiež myslí, že tvrdenia o narodení klonovaných detí pochádzajú od ľudí, ktorí vôbec nerozumejú biológii.

* Japonci po troch rokoch experimentov dospeli k záveru, že mlieko a mäso z klonovaných kráv je neškodné, a začínajú prehodnocovať svoj odmietavý postoj ku geneticky modifikovaným potravinám.

* Udalosťou, ktorá sa zapíše do histórie modernej biológie, sa stala správa medzinárodného tímu vedcov o dokončení mapovania ľudského genómu. Jane Rogersová, vedúca tímu britského Wellcome Trust Sanger Institute, porovnala cestu k mape genómu so skokom od prvých pokusov hudobnej nahrávky k CD. Riaditeľ WTSI Allan Bradley sa nazdáva, že ľudstvo sa práve teraz dostáva do najnapínavejšej kapitoly pri čítaní knihy života. (ač)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 3 ďalší 22 h

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


5m

Nové správy zo sveta vedy.


a 1 ďalší 26. máj
Zakladateľ spoločnosti Virgin Galactic Richard Branson.

Letenky si už kúpili stovky zákazníkov.


TASR 26. máj
SkryťZatvoriť reklamu