
Keltský bojovník.
FOTO - ARCHÍV
Genetika poodhaľuje tajomstvo vzniku a života dávnych civilizácií. Lekári z Fakultnej nemocnice v pražskom Motole už dávnejšie na základe genetických výskumov došli k záveru, že Česi majú spoločný pôvod s Keltmi. Ukázal to jeden zo zmutovaných génov (G551D CFTR), ktorý spôsobuje u detí cystickú fibrózu (čo je vrodené ochorenie spôsobujúce poškodenie až zlyhanie pľúc). Táto mutácia sa vyskytuje v porovnatelne vysokej frekvencii vo Veľkej Británii, Írsku, vo francúskej Bretani a v Rakúsku. V ostatných európskych krajinách je jej výskyt zanedbateľny.
Podľa názorov niektorých historikov napríklad známa unětická kultúra staršej doby bronzovej (2000-1500 pred n. l.) by mohla byť jedným zo zdrojov keltskej kultúry v európskom meradle.
Iný dôkaz o keltskom odkaze v Čechách prináša výstava Kelti a Morava, krorú otvorili v múzeu prehistorických dejín v dolnorakúskom meste Asparn.
Mnohé exponáty pochádzajú z oppida v Starom Hradisku pri Prostějove na Morave. Oppidum bolo v 1. stor. pred n. l. správnym centrom s rozvinutým obchodom, remeslami a náboženským kultom. Malo svoje kováčske, sklárske, rezbárske a kovolejárske dielne, jeho obyvatelia razili mince. Dôležitý pre nich bol aj obchod a spracovanie jantáru z pobrežia Baltského mora. Rozloha toho územia, obohnaného mohutným valom aj s čelným kamenným múrom, je viac ako 37 hektárov.
(tasr, ač)