Washington 7. apríla (TASR) - Vysoká hladina krvného cukru (glukózy) ovplyvňuje výkonnosť mozgu, tvrdia americkí vedci. To podľa nich vysvetľuje, prečo niektorí starí ľudia majú väčšie problémy s pamäťou ako iní, uviedol časopis Proceedings of the National Academy of Sciences.
Glukóza je pre organizmus zdrojom energie. Vysoká hladina glukózy v krvi svedčí o tom, že transfer cukru do tkaniva nefunguje a je indikátorom cukrovky.
Vedci z univerzity v New Yorku sledovali 30 mužov a žien vo veku 53-89 rokov. Niektorí trpeli poruchou glukózovej tolerancie (IGT), ktorá býva predvojom cukrovky. U týchto pacientov sa zamerali na výkon hipokampu, oblasti mozgu, ktorá je zodpovedná za učenie a pamäť.
Všimli si, že pacienti s IGT mali menší hipokamp ako tí s normálnymi hodnotami glukózy. V testoch zameraných na krátkodobú pamäť dosahovali aj horšie výsledky, pretože museli čeliť veľkému tlaku na "palivové rezervy". To spôsobilo výpadky pamäte.
"Dokázali sme, že regulácia glukózy v ľudskom tele súvisí s pamäťovými schopnosťami," povedal Antonio Convit, profesor psychiatrie z Center for Brain Health. Cieľom štúdie bolo dosiahnuť, aby sa hodnotám glukózy venovala väčšia pozornosť. Zároveň má byť základom ďalších štúdií na tému obezity a cukrovky. "Veľa starších ľudí, ale aj v strednom veku, trpí IGT a mentálnymi dysfunkciami," konštatoval Convit.