Obhajcovia ľudských práv v Spojených štátoch protestujú proti zatknutiu ruského počítačového experta počas jeho návštevy v USA. Dvadsaťšesťročného Dmitrija Skljarova zadržala polícia minulý pondelok v Las Vegas, keď predtým na „hackerskej“ konferencii Def Con odhalil bezpečnostnú dieru umožňujúcu obísť zabezpečenie elektronických kníh od firmy Adobe. Programátor bol obvinený z porušenia autorského zákona a hrozí mu pokuta pol milióna dolárov a päť rokov väzenia. Pôjde o druhého človeka, ktorému bude hroziť väzenie za porušenie autorského práva na základe kontroverzného amerického Zákona o copyrighte digitálneho milénia z roku 1998.
Po protestoch verejnosti pred sídlom firmy Adobe a stretnutí s aktivistami z organizácie Electronic Freedom Foudation predstavitelia Adobe v utorok vyhlásili, že zmenili svoje pôvodné stanovisko a budú žiadať americké úrady, aby bol Skljarov prepustený.
Dmitrij Skljarov pracuje v moskovskej firme Elcom a pre ňu vyvinul nástroj, ktorý dokáže konvertovať uzamknutý formát pre elektronické knihy Adobe eBook do voľne šíriteľného formátu Adobe PDF. Spoločnosť Elcom, ktorá pomáha napríklad firmám, ktorých pracovníci stratili heslá od svojich dokumentov, zdôrazňovala pri predaji tohto softvéru legálne spôsoby jeho použitia – majitelia elektronických kníh si tak môžu napríklad vytvoriť zálohu kúpeného diela. Túto možnosť od softvéru napokon vyžadujú nielen ruské zákony, ale aj legislatíva v Nemecku či škandinávskych krajinách.
„Napísal som ten program, aby som poukázal na bezpečnostnú chybu, nie aby som porušoval autorské práva,“ povedal Skljarov televíznej stanici KTNV. „V Rusku to nie je ilegálne.“ Ako povedal riaditeľ Elcomu Vladimír Katalov, „v skutočnosti je softvér od Adobe v Rusku nelegálny. Náš program len dáva užívateľom softvéru Adobe mimo Spojených štátov práva, ktoré im garantuje zákon.“ Podľa Katalova môže program použiť len ten, kto si už elektronickú knihu kúpil. Napriek tomu však Elcom pred niekoľkými dňami prestal kontroverzný softvér po žiadosti firmy Adobe predávať.
Tri roky starý zákon o autorských právach neustále sprevádza kritika odborníkov, ktorí argumentujú, že nadraďuje autorské práva nad slobodu prejavu garantovanú ústavou. „Veľké spoločnosti používajú zákon, aby zakryli skutočnosť, že ich produkty sú chybné,“ povedal Bruce Schneier, expert na kryptografiu spoločnosti Counterpane Internet Security. Profesor Princetownskej univerzity Edward Felten napríklad nedávno pod hrozbou žaloby nesmel zverejniť svoj výskum, v ktorom odhalil bezpečnostné nedostatky „bezpečných“ hudobných formátov, ktoré navrhovala Americká asociácia nahrávacieho priemyslu.
V obidvoch prípadoch už prebiehajú súdne spory, v ktorých sa poškodení dožadujú svojho práva na šírenie takýchto informácií. Ako reakcia na uväznenie bezpečnostného experta na podnet firmy Adobe vznikla iniciatíva na bojkot produktov tejto spoločnosti (www.boycottadobe.com).
(cnet, reuters, tba)