SME
Piatok, 17. september, 2021 | Meniny má OlympiaKrížovkyKrížovky

Alkohol znižuje riziko demencií

Jedna z obetí vírusu SARS, pán Ng, o ktorom priniesol reportáž International Herald Tribune, povedal: „Viedol som absolútne zdravý život - dokonca som ani nepil alkohol a nefajčil som.“ Podľa posledných zistení holandských vedcov však spôsob života pána .


Ak patrí medzi vaše obľúbené alkoholické nápoje mok z tohto prekrásneho ovocia, nezaškodí pripomenúť, že podľa zistení odborníkov je červené víno zdravšie ako biele, lebo obsahuje viac antioxidantov. FOTO - ARCHÍV

Jedna z obetí vírusu SARS, pán Ng, o ktorom priniesol reportáž International Herald Tribune, povedal: „Viedol som absolútne zdravý život - dokonca som ani nepil alkohol a nefajčil som.“ Podľa posledných zistení holandských vedcov však spôsob života pána Ng nebol optimálny. Vedci totiž tvrdia, že mierne pitie alkoholických nápojov, nezávisle od ich druhu, pomáha udržiavať duševné zdravie.

Vedci už dávnejšie zistili, že alkohol (samozrejme v malých dávkach) znižuje riziko srdcových chorôb a mŕtvice. Podľa vedcov z Erasmus University Medical School v Rotterdame však vďaka alkoholu klesá aj riziko vzniku demencií. Holanďania porovnali skupinu ľudí, ktorá pravidelne, ale mierne pila alkohol, so skupinou abstinentov. Konzumenti jedného až troch pohárov alkoholických nápojov denne mali o 42 percent nižšie riziko vzniku všetkých druhov demencií. Riziko vaskulárnej demencie, spôsobenej sériou malých mozgových príhod, u nich kleslo až o 70 percent. Na výskume, o ktorom informoval lekársky žurnál Lancet, sa zúčastnilo osemtisíc ľudí.

Tím vedcov z Rotterdamu predpokladá, že alkohol môže ovplyvňovať aktivitu mozgu stimuláciou uvoľňovania prenášača nervových signálov - acetylcholínu - v hipokampe. Podľa vedúcej tímu Monigue Bretelerovej najnovšie výsledky pomôžu sústrediť výskum na špecifické mechanizmy, ktoré sú pre vývoj demencií rozhodujúce.

Radosť z výsledkov vyjadril podľa BBC aj výskumný riaditeľ Alzheimerovej spoločnosti Richard Harvey, upozornil však na známu skutočnosť, že nadmerné pitie alkoholu zdravie naopak ohrozuje. Dodajme, že jeho varovanie je aktuálne najmä v našich zemepisných šírkach. Veď už pred takmer sto rokmi napísal historik Ján Čaplovič: „Slovákom by každý veľmi ublížil, kto by o nich tvrdil, že sú nepriateľmi pijatiky.“ (ač)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Mikulec je slušný človek, ale bordel v rezorte priam zavýja, aby sa ho ujal človek, ktorý má akési základné poňatie, že čo je to minister vnútra.

Budovanie protičínskej koalície myslí Biden smrteľne vážne.


16. sep
Dušan Kováčik.

Rozsudok nad špeciálnym prokurátorom súd vyhlási v pondelok.


a 1 ďalší 4 h
Koronavírus, ktorý spôsobuje Covid-19.

Nová analýza sa pozrela na odlišnosti v genóme koronavírusu.


9 h

Neprehliadnite tiež

Maintenace sex - teda údržbový sex v partnerstve môže byť často problematický.

Čo hovorí veda.


6 h

Čo nové sa deje vo svete technológií a vedy.


a 2 ďalší 9 h
Koronavírus, ktorý spôsobuje Covid-19.

Nová analýza sa pozrela na odlišnosti v genóme koronavírusu.


9 h
K nepríjemným príznakom alergie na roztoče patrí aj nádcha.

Skutočné nobelovky ohlásia o mesiac.


13 h
Skryť Zatvoriť reklamu