* Martin Trieloff z Universität Heidelberg s kolegami na základe analýzy meteoritov známych ako H-chondrity preukázal, že teleso, ktorého rozpadom vznikli (ide o planétku utvorenú krátko po vzniku slnečnej sústavy), sa zohrievalo zvnútra k povrchu, takže bolo pomerne veľké.
* J. Jouzel z Laboratoire des Sciences du Climat et de l‘Environnement s kolegami potvrdil na báze klimatického záznamu v ľadových stĺpcoch z antarktických lokalít Vostok a Dome Fuji (vzdialených 1500 km), že dnešné teploty sú za posledné státisíce rokov bezprecedentné.
* Podľa meraní Michaela Gregga s kolegami z University of Washington sa s postupom od rovníka po 42. stupeň severnej šírky oceánska voda v Atlantiku aj Pacifiku premiešava stále menej. To má veľký význam pre výmenu tepla medzi oceánmi a atmosférou, a teda aj klímu.
* S. Dusko Ehrlich z Institut National de Recherche Agronomique s kolegami zistil, že baktéria Bacillus subtilis potrebuje na holé prežitie a rast iba 271 zo svojich približne 4100 génov.
*
Podľa tímu Christophera Keelinga z University of Nevada k sebe kráľovná včely medonosnej (Apis mellifera) láka družinu robotníc, aby ju čistili a kŕmili, vylučovaním feromónovej zmesi najmenej deviatich rôznych chemických zlúčenín (nie iba piatich, ako sa predpokladalo doteraz).
* Bruce Lyon z University of California preukázal, že samice chriašťeľovitého vtáka lysky americkej (Fulica americana) vedia podľa vzoru škvŕn na škrupine zrátať vlastné vajíčka a vyradiť tie, ktoré do hniezda paraziticky zniesli iné vtáky.
* Ázijské slony (Elephans maximus) pri rýchlom pohybe nevyužívajú mimochod, neklusajú ani nekráčajú, ale naozaj bežia. Ich končatiny sa pri zrýchľovaní skracujú a odrážajú, čo je znakom behu. Dokázal to rozborom videosekvencií tím Johna Hutchinsona zo Stanford University.
* Kai Rothkamm a Markus Lobrich z Universität des Saarlandes zistili, že poškodenie DNA nízkou dávkou röntgenového žiarenia pretrváva dlhšie ako poškodenie vysokou dávkou.
* Tímy Markusa Grompea z Oregon Health and Science University a Davida Russella z University of Washington preukázali pokusmi na myšiach, že transplantované kmeňové bunky liečia dve vážne pečeňové ochorenia tak, že splývajú s poškodenými bunkami.
* Steven Franck z University of California a Martin Nowak z Institute for Advanced Study matematickým modelom mutácií v tkanivách podporili názor, že niektoré druhy rakoviny (najmä kože a čreva), vyvíjajúce sa v starobe, pochádzajú z defektov počas skorého vývoja jedinca. ZDENĚK URBAN