Na nočnej oblohe sme sa s príchodom astronomickej jari (20. 3.) začali lúčiť s typickými zimnými súhvezdiami. Po zotmení sa k západu skláňa Orión aj Veľký pes so Síriom. Znova ich uvidíme až na jeseň neskoro v noci ako predzvesť zimy. Teraz skoro večer sú vysoko Blíženci aj Býk, vidíme zapadať ešte kúsok Andromédy. Západnej až severozápadnej oblohe ešte vládnu Povozník a Perzeus. Neskôr večer sa z juhu k západu presúva Lev, nasleduje ho Panna a v noci aj nenápadné Váhy. Vysoko nad južným obzorom kulminuje Pastier. Po polnoci sa za ním tlačí súhvezdie letných nocí Herkules so symetrickým lichobežníkom trupu. Medzi nimi je zovreté dobre pozorovateľné malé súhvezdie s charakteristickými kontúrami - Severná koruna.
Celý juhovýchod v tom čase už ovládnu žiarivé hviezdy letných súhvezdí. Popri obrazcoch Labute a malej (ale nápadnej) Lýry sa nad východný obzor vynára Orol s drobným Delfínom. Pred nimi sa pod Herkulom nasúva rozložitý Hadonos a tesne nad juhovýchodný obzor už vykukuje Škorpión s oranžovou hviezdou Antares. Na opačnej strane oblohy, nad severným obzorom okolo Polárky, opisujú oblúky nezapadajúce súhvezdia obkolesujúce Malý voz. Nápadný je obrazec „dvojitého W“ súhvezdia Kasiopeja, ktoré sa v noci presúva zo severozápadu na severovýchod. Nad hlavou, v zenite, uprostred noci Veľký voz uvoľňuje priestor dlhému a kľukatému Drakovi s výrazným päťuholníkom hlavy a Cefeovi.
Aprílovou prémiou sa jednoznačne stane Merkúr. Vyjde spoza Slnka a rýchlo sa dostane do veľmi priaznivej východnej elongácie (16. 4. poobede). Budeme môcť pozorovať po západe Slnka nad západným obzorom. Hoci sa Merkúr k Zemi blíži, jasnosťou klesá, pretože vidíme čoraz menšiu časť jeho osvetleného povrchu. Optimálne podmienky nastanú v polovici mesiaca.
Naproti tomu Venuša sa pred naším zrakom postupne skrýva - priblíži sa k Slnku a zanikne v jeho žiare. Mars nadránom vychádza čoraz skôr, ale súčasne s ním skôr vychádza Slnko, preto Mars uvidíme stále kratšie. Aj tak ho ráno spoľahlivo nájdete na juhovýchode pri súhvezdí Strelca. Jasný Jupiter v súhvezdí Raka budeme môcť pozorovať takmer celú noc. Už večer kulminuje vysoko nad juhom a zapadá až nadránom. Využite pútavosť scény - Jupiter, štyri jasné mesiace a pekná hviezdokopa. Prekvapí vás, ako môže jasná planéta rušiť viditeľnosť slabších objektov v jej okolí.
Saturn uvidíme do polnoci. Potom zapadne aj so súhvezdím Býka, ktorým sa pohybuje. Saturn je pozorovateľný už večer a s postupom noci sa presúva k západnému obzoru. Optimálna poloha nepotrvá dlho, pohľad na jeho prstence neodkladajte. Urán vychádza ráno počas astronomického súmraku, na vhodnejšie obdobie jeho pozorovania si ešte počkajme.
Neptún je ešte slabší, jeho pozorovanie bez ďalekohľadu (aspoň poľovnícky triéder) nie je možné. S podrobnou mapkou by ste ho mali nájsť v súhvezdí Kozorožca. Pluto vychádza pred polnocou, čo uvádzame len pre úplnosť, nie aby ste ho skúšali pozorovať.
Začiatkom tretej aprílovej dekády je aktívny pravidelný meteorický roj Lyridy (na obrázku), ktorý môžeme pozorovať v období 20.-25. apríla. Najviac Lyríd by sme mali vidieť 22. večer. ŠTEFAN GAJDOŠ