SME

Ako zachrániť vymazané súbory?

Podľa Murphyho zákonov sa používatelia počítačov rozdeľujú do dvoch skupín: jedni si svoje údaje zálohujú a tých druhých prvá strata dôležitých dokumentov ešte len čaká. Ani zálohovanie vám však nepomôže, ak napríklad po dokončení celodennej práce začnete

upratovať adresáre a namiesto pracovných podkladov sami omylom vymažete hotový dokument. Obnovu takýchto súborov zmazaných aj z koša Windows alebo stlačením SHIFT+Delete umožňuje bezplatný program Restoration japonského autora Briana Kata.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Program má veľkosť len 400 kB a po rozbalení sa dá hneď spustiť bez nutnosti inštalácie. Znamená to, že spúšťať ho môžete aj z diskety, čo určite poteší tých, ktorí by chceli pátrať po zmazaných súboroch na cudzích počítačoch.

Softvér umožňuje zostaviť v priebehu niekoľkých minút zoznam všetkých obnoviteľných súborov na pevnom disku, diskete či pamäťovej karte, aj vyhľadanie konkrétneho zmazaného súboru podľa časti jeho mena. Vyhľadávať sa dajú aj súbory určitého typu jednoduchým zadaním ich prípony (napr. „.doc“)

SkryťVypnúť reklamu

V princípe platí, že vaše súbory zostávajú aj po „zmazaní“ z koša na pevnom disku dovtedy, kým ich miesto nie je potrebné pre uloženie ďalších dát a nie sú prepísané inými údajmi. Vaša šanca na získanie zmazaných súborov je teda tým väčšia, čím viac máte voľného miesta na pevnom disku a čím kratší čas od zmazania súboru uplynul. Ak ste súbory vymazali len omylom a chcete ich obnoviť okamžite, budete prakticky vždy úspešní. V niektorých prípadoch sa však súbor naoko podarí obnoviť, no pri jeho spúšťaní hlási program chybu. Aj vtedy sa však dá napríklad pri textových dokumentoch väčšina ich obsahu predsa len vydolovať –stačí ich otvoriť ako čistý text napríklad v Poznámkovom bloku.

Problém sa môže vyskytnúť aj pri obnovovaní celých adresárov, keďže Restoration nie vždy dokáže indentifikovať všetky súbory, ktoré do nich patrili. Niektoré preto možno budete musieť vyhľadať samostatne podľa ich názvu.

SkryťVypnúť reklamu

Program okrem obnovovania súborov umožňuje aj opačný proces –zlikvidovanie všetkých zvyškov dát na voľnom mieste na disku tak, aby sa už nedali obnoviť. Autor však upozorňuje, že aj po použití tejto funkcie môžu fragmenty dát zostať na disku zapísané. Ak máte neodbytný pocit, že o vaše údaje by sa mohli zaujímať nielen kolegovia alebo konkurenčná firma, ale aj americká FBI, použite na ich likvidáciu niektorý zo špeciálnych (a platených) „likvidačných“ nástrojov.

freeware, http://hccweb1.bai.ne.jp/~hcj58401/

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu