Takmer 11 kilogramov vážiaci počítač s 5-palcovou obrazovkou pomenovaný po svojom tvorcovi sa okamžite po uvedení na trh v júni 1981 stal hitom a z Osborna urobil jednu z legiend Sillicon Valley. Svoju vlastnú úlohu v rozvoji výpočtovej techniky prirovnal autor k „úlohe Henryho Forda v automobilizme“.
Prenosný počítač Osborne bol vybavený množstvom softvéru, od textového a tabuľkového procesoru cez databázový program až po vývojárske nástroje, vrátane Basicu od práve začínajúcej firmy Microsoft. Ako napísal v New York Times John Markoff, väčšina ľudí v tom čase verila, že pri kúpe prístroja platia práve za softvér a počítač k nemu dostávajú zdarma.
Vzostup a pád Osbornovej firmy sa zároveň stal prototypom vývoja tisícok ďalších technologických firiem v čase boomu „novej ekonomiky“ a následného spľasnutia internetovej bubliny. Počiatočný záujem o nový Osbornov počítač bol taký veľký, že zákazníci objednávajúci si prístroj koncom roku 1981 mohli očakávať jeho dodanie až o 25 mesiacov. V roku 1982 však Osborne predčasne oznámil príchod novej verzie a mnohí ľudia stiahli svoje objednávky a chceli počkať na novší model. Osbornova firma čeliaca aj problémom vo výrobe sa ocitla obklopená obrovským množstvom nepotrebných súčiastok a v septembri 1983 vyhlásila bankrot. Analytici zdôvodňovali krach najmä nedostatkami vo vedení firmy a logistike. Osborne však musel čeliť aj narastajúcej konkurencii zo strany výrobcov ako IBM, Kaypro, Corona a Compaq. Podľa iných bola klincom do rakvy firmy neschopnosť prejsť na mikroprocesory so 16-bitovou architektúrou a urobiť počítače kompatibilné s modelmi IBM.
Adam Osborne sa narodil v Thajsku britským rodičom. Vyrastal v Indii, neskôr vyštudoval chemické inžinierstvo v Birminghame a v dospelosti sa presťahoval do Spojených štátov, kde pracoval ako chemik. Počítačmi sa ako hobby začal zaoberať v 70. rokoch, keď sa živil ako malý knižný vydavateľ. Na založenie firmy Osborne Computer Corporation využil peniaze z tohto podnikania aj rizikový kapitál. Po jej krachu založil Paperback Software, ktorá predávala lacný softvér spolu s knihami. Po počiatočnom úspechu však prehral súdny spor s Lotusom, ktorí ho obvinil z prevzatia prvkov z tabuľkového procesoru 1-2-3.
V roku 1992 sa presťahoval späť do Indie, kde vo veku 64 rokov zomrel na zástavu srdca. (tb)