
FOTO - REUTERS
Autor robota Masahiro Fujita, ktorý o „ňom“ hovorí zásadne v životnej kategórii, sa zjavne cíti previnilo, keď robota násilím prevráti, aby predviedol, ako rýchlo sa dokáže opäť postaviť. „Toto nemám rád,“ mračí sa.
Najväčšiemu svetovému výrobcovi spotrebnej elektroniky sa zjavne podarilo zostrojiť milého humanoidného robota a čelí už len jednej otázke: kto si ho kúpi?
Posledná verzia robota SDR predstavená pred rokom dokázala spievať, tancovať a konverzovať s človekom jednoduchými vetami . Manažéri vtedy dúfali, že na trh sa dostane koncom roka a stáť bude približne toľko ako nové luxusné auto. Tento plán sa ukázal ako príliš ambiciózny a firma Sony stále nedokázala presne zistiť, čo vlastne ľudia od robota vo svojej domácnosti očakávajú a koľko sú zaň ochotní zaplatiť.
„Plánov na predaj humanoidného robota sa nikdy nevzdáme,“ povedal minulý týždeň jeden z hlavných technológov Sony Masahiro Fujita. Pod tlakom novinárov, ktorých zaujímal presný termín uvedenia robota na trh, povedal len, že by to malo byť „do niekoľkých rokov“.
Najnovšia verzia SDR je doplnená o ďalší mikroprocesor určený špeciálne na „nezáväznú konverzáciu“ a ďalšie senzory, vďaka ktorým by robot nemal udrieť človeka, keď pri chôdzi máva okolo seba rukami. S výškou 60 centimetrov a váhou 6 kilogramov by robot nemal predstavovať žiadne nebezpečenstvo ani pre domáci nábytok. Pribudli mu totiž aj nové schopnosti mapovať prostredie okolo seba a pri vynútenom páde vie stiahnuť končatiny, aby sa nezranil.
Prístup firmy Sony, podľa ktorej má robot slúžiť na zábavu svojich majiteľov, výrazne kontrastuje s názorom iných firiem, napríklad Hondy, ktorej robot Asimo sa má stať pomocníkom človeka.
SDR zatiaľ dokáže konverzovať iba v japončine, pracuje sa však aj na rečovom syntetizátore pre angličtinu a ďalšie jazyky. Podľa inžiniera Fujita však majú na svete práve Japonci najväčšiu záľubu v robotoch - pripisuje to populárnemu televíznemu seriálu o robotickom superhrdinovi Astro Boy zo 60. rokov, ale aj animistickej šintoistickej tradícii, podľa ktorej prebýva duch aj v horách a iných neživých veciach - prečo teda nie aj v robotoch.
Technológ však zároveň varoval pred možnými rizikami využitia robotov. Bez premyslených bezpečnostných opatrení by sa totiž mohli robota pripojeného na internet zmocniť aj hackeri a využiť ho na špionáž v byte jeho majiteľa, alebo mu na diaľku prikázať zdemolovať dostupné zariadenie. TEXT A FOTO - REUTERS