Sakkára 31. marca (TASR) Egyptskí archeológovia odkryli v nedeľu v púšti pri Káhire 5000 rokov starú drevenú truhlu s ľudskými pozostatkami, ktoré, ako tvrdia, sú zatiaľ najstarším dôkazom mumifikácie v starom Egypte.
Ľudské kosti boli pokryté živicou používanou pri mumifikácii a kožou. Truhla sa našla v jednej z 20 hrobiek postavených z tehál z bahna. Tie patrili predstaviteľom vládnucej vrstvy z obdobia I. dynastie, 3100-2890 pred n.l.
Egyptské techniky mumifikácie sa zdokonaľovali po stáročia. Starovekí Egypťania podľa poznatkov platných do tohto najnovšieho objavu, začali mumifikovať telá v období rokov 2613-2494 pred n.l. Balzamovanie slúžilo na uchránenie tela pred rozpadom, čím sa zaručoval život duše nebohého.
Metódy používané v rokoch 1567-1200 pred n.l. sa ukázali ako najefektívnejšie. Zabalzamované pozostatky kráľa Ramesseho II., ktorý vládol v tom období, mohli byť vďaka tomu vystavené v Egyptskom múzeu.
Techniky používané medzi rokmi 1085-945 pred n.l. boli najprepracovanejšie. Vysušené, vyumývané telá omotávali do obväzov a obliekali do šiat kvôli ochrane, pričom na ne navliekali šperky, ktoré ich mali chrániť pred zlom.