K článku v prílohe Veda o tom, či civilizáciu Mayov mohlo zničiť sucho (SME, 20. 3.), chcem podotknúť len toľko: Možno si ešte pamätáte na konflikt pri zámeroch výstavby priehrady Tichý Potok. Vtedy sme vydali skromnú brožúrku Nahlas o Tichom Potoku, v ktorej sme uviedli informáciu o novej teórii vedcov z Floridskej univerzity, prečo zmizli Mayovia zo stredoamerického polostrova Yucatán. Výskumníci totiž už pred ôsmimi rokmi zistili z analýzy usadenín v jazere Chichancanab, že Mayovia vymreli na následky ekologickej katastrofy medzi rokmi 800-1000 nášho letopočtu, keď v oblasti vládlo mimoriadne suché podnebie a došlo takmer k vyčerpaniu zásob vody. Jej nedostatok mimoriadne obmedzil možnosti získať dostatok potravín pre stále rastúcu populáciu.
Roľníci boli nútení rozširovať svoje polia na úkor pralesa, aby vypestovali viac fazule a kukurice. Asi v ôsmom storočí vyrúbali obrovskú plochu pralesov, následkom čoho pôda začala erodovať, znížilo sa množstvo vlhkosti vo vzduchu. Výnosy sa začali prudko znižovať. Na začiatku 9. storočia sa množstvo zrážok ešte viac znížilo. Boh dažďa Chak sa zrejme nahneval, vysvetľovali si mimoriadnu nepriazeň počasia Mayovia.
Nedostatok vody a potravy však spôsobili oni sami ničením pralesa, čo viedlo k ekologickej katastrofe. Pravidelné obdobie dažďov, ktoré v tejto oblasti pripadá na máj a pri ktorom sa v minulosti vždy naplnili jazerá a zavlažila pôda, prinášalo iba minimum vlahy. Kolobeh vody bol narušený. Život v dedinách a mestách prestal byť organizovaný - hlavným zmyslom života Mayov sa stalo zohnať vodu a obživu. Toľko úvahy floridských vedcov.
Vtedy sme intuitívne vnímali súvislosť s hospodárením vody v krajine aj v našom priestore a uviedli sme to ako väzbu na nevyhnutnú potrebu zásadných zmien vo vodohospodárskej politike, po ktorej doteraz kričíme. Tragédiou je, že ani ukončené 3. svetové fórum o vode v Kjóte nedalo odpoveď na to, ako zastaviť vysušovanie kontinentov, ktoré prebieha najintenzívnejšie na eurázijskom kontinente. Dramatické zmeny v hydrologickom cykle na celom eurázijskom kontinente spôsobia nebývalé živelné pohromy, suchá, povodne i boj o kúsok chleba už v tejto dekáde s vyvrcholením v nasledujúcich dvadsiatich rokoch (pozri prognózu stavu vody na webovej stránke mimovládnej organizácie Ľudia a voda). Prvé príznaky tohto stavu už vidieť v Afganistane a Iraku.
Autor: MICHAL KRAVČÍK