Canberra 25. marca (TASR) - Výskum zameraný na zdravotný stav austrálskych veteránov z vojny proti Iraku v roku 1991 nepotvrdil výskyt tzv. syndrómu vojny v Perzskom zálive rovnako, ako ho nepotvrdila ani americká, ani britská štúdia.
Syndróm vojny v Perzskom zálive je termín, ktorým sa označujú ťažko definovateľné choroby veteránov. Ide o širokú škálu zdravotných problémov od vyčerpanosti až po paralýzu a lekári ich nedokážu vysvetliť.
Odborníci sa domnievajú, že problémy veteránov mohli spôsobiť buď vakcíny, ktoré mali zabrániť účinku biologických zbraní, alebo ochudobnený urán, či chemické látky z horiacich ropných vrtov, ktorým boli vojaci vystavení.
Spojené štáty a ich spojenci minulý týždeň opäť zaútočili na Irak. Do vojny sa zapojilo aj 2000 austrálskych vojakov, ďalej austrálske stíhačky, vojnové lode a 150 príslušníkov špeciálnych síl, a tak sú zdravotné problémy veteránov znovu aktuálnou témou.
Z výsledkov austrálskej štúdie ale vyplýva, že u 1456 veteránov zo Zálivu lekári zaregistrovali menšie percento nádorových ochorení a úmrtí, ako u bežnej populácie.
Na výskume sa zúčastnili vedci z univerzít aj zo súkromného sektoru a iniciovala ho vláda po tom, ako sa začali po krajine šíriť správy, že 1873 austrálskych veteránov zo Zálivu má veľa zdravotných problémov, ktoré však nik nevie jasne vysvetliť.
Zo štúdia však vyplýva, že veteránov najčastejšie trápia psychické problémy, predovšetkým posttraumatický stres, ale aj depresie a problémy s nadmernou konzumáciou alkoholu.