Migrénou trpí v priemyselne vyspelých štátoch asi 12 percent obyvateľstva. Pacienti najčastejšie majú bolesti hlavy, sprevádzané precitlivenosťou na svetlo alebo zvuky. Vedci už dlhšie uvažujú o genetickom základe tejto choroby, pretože sa často vyskytuje v určitých rodinách, takže dispozícia je zjavne dedičná.
Giorgio Casari a Roberto Marconi z inštitútu San Raffaele v Miláne študovali štyri roky genetický materiál šiestich generácií rodiny náchylnej na migrénu. Všetky mali spoločný gén ATP1A2 na najlepšie preskúmanom chromozóme 1.
Tento gén zapríčiňuje chybné fungovanie bunkovej sodíkovo-draslíkovej pumpy. Mutované bunky chorých ľudí sú nafúknuté a zaokrúhlené. To spôsobuje bolesti a tzv. auru. Aura je predzvesťou migrény a prejavuje sa poruchami zraku - charakteristické je mihotanie pred očami a krivolaké svetelné čiary.
Bežné lieky proti bolestiam hlavy problémy iba utlmia, ale neodstránia. Podľa Casariho sa treba pri hľadaní vhodnej liečby sústrediť na nesprávne fungujúcu sodíkovo-draslíkovú pumpu, čím sa pomôže aj pacientom s bolesťami hlavy.