SME
Nedeľa, 19. september, 2021 | Meniny má KonštantínKrížovkyKrížovky

Časť jadra Marsu vyzerá ako sirup v bonbónoch

Blíži sa vypustenie série medziplanetárnych sond k Marsu. Niektoré z nich pristanú na jeho povrchu, aby tam vyložili prieskumné vozidlá. Doplnia tak terajšiu usilovnú činnosť sond Mars Global Surveyor a 2001 Mars Odyssey, ktoré chrlia ďalšie a ďalšie ...


Tmavšia horná časť tejto mapy zhotovenej výškomerom sondy Mars Global Surveyor leží o zhruba 3 km nižšie ako jasnejšia dolná časť. FOTO – NASA/GEOLOGY

Blíži sa vypustenie série medziplanetárnych sond k Marsu. Niektoré z nich pristanú na jeho povrchu, aby tam vyložili prieskumné vozidlá. Doplnia tak terajšiu usilovnú činnosť sond Mars Global Surveyor a 2001 Mars Odyssey, ktoré chrlia ďalšie a ďalšie cenné objavy. To všetko opäť oživuje záujem verejnosti o červenú planétu. Reagujeme naň touto nepravidelnou rubrikou, zhŕňajúcou najdôležitejšie výsledky výskumu Marsu jednak priamo v jeho prostredí, jednak na Zemi.

* * *

Charles Yoder z Jet Propulsion Laboratory pri NASA a California Institute of Technology s kolegami urobili rozbor variácií rádiových signálov zo sondy Mars Global Surveyor (obieha okolo Marsu), spôsobených zmenami obežnej dráhy sondy vplyvom gravitácie Slnka počas troch rokov. Odhalil tak, že vonkajšia časť kovového jadra Marsu je na rozdiel od pôvodných predpokladov o jeho celkom tuhom stave podľa všetkého kvapalná – pripomína sirup v čokoládových bonbónoch. Tento výsledok je kľúčový pre správne modelovanie procesov vo vnútri Marsu a následného utvárania jeho povrchu.

(Science Express zo 7. marca 2003)

* * *

Warren Dickinson z Victoria University vo Wellingtone a Michael Rosen z Institute of Geological and Nuclear Sciences v Taupo (oboje Nový Zéland) vykonali prvé podrobné chemické analýzy ľadu v permafroste – večne zmrznutej pôde – z väčších nadmorských výšok (nad 1000 m) v Antarktíde. Vyzerá to, že tento ľad sa utvoril z atmosférickej vodnej pary a vsakovania soľanky vznikajúcej zvetrávaním minerálov na povrchu a tesne pod ním. Antarktický permafrost je vhodnou analógiou pôdy na Marse a pomôže skúmať výskyt a zloženie tamojšieho podpovrchového ľadu, zvetrávanie povrchových minerálov železa a výskyt nedávno objavených „skamenených“ piesočných dún.

(Geology, marec 2003)

* * *

Pologule Marsu sa od seba výrazne líšia prevýšením nad strednou hodnotou polomeru planéty (tá plní úlohu referenčnej hladiny, keďže na Marse momentálne nie sú moria). Južné zbrázdené a krátermi posiate vysočiny ležia priemerne o tri kilometre vyššie ako dosť jednotvárne severné planiny. Viedlo to dokonca k názoru, že sever Marsu zasiahlo obrovské vesmírne teleso. Thomas Watters z National Air and Space Museum však teraz tento výškový rozdiel medzi pologuľami úspešne vysvetlil bežnými geologickými procesmi, zahŕňajúcimi rôzne pnutia, pružné ohyby, tvorbu zlomov a následnú eróziu v priebehu globálneho zmršťovania sa Marsu po jeho vzniku. Utváranie jeho povrchu teda ovplyvnili procesy v plášti planéty, ktoré majú pozemské analógie.

(Geology, marec 2003)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

V škole v Plešivci je v karanténe aj 30 percent učiteľov na druhom stupni.


17. sep
Práve sa stalo

Laboratóriá otestovali 6 785 PCR vzoriek.


a 2 ďalší 11m
Nór Kristoffer Halvorsen vyhral 3. etapu pretekov Okolo Slovenska 2021.

Nór sa dočkal triumfu po vyše dvojročnej odmlke.


14 h
Zasadacia miestnosť.

Zamestnancov lákajú modernejšie priestory.


15. sep

Neprehliadnite tiež

Hrebeň Wdowiak.

Preprava stavebného materiálu na Mars by bola astronomicky drahá.


ČTK 24 h
Skryť Zatvoriť reklamu