SME
Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky

Podkritický počet samcov spôsobuje reprodukčný kolaps sájg

Antilopy sajgy tatárske (Saiga tatarica tatarica) sú sťahovavými obyvateľmi polopúštnych oblastí Strednej Ázie a Predkaspicka. Patria ku kriticky ohrozeným druhom, najmä v dôsledku ich nadmerného lovu. Ich reprodukčný systém, tak ako u príbuzných kopytník


Samce sájg sa lovia pre rohy, po zomletí používané v tradičnej medicíne.

FOTO – NATURE

ov, je založený na háremoch samíc, sústreďujúcich sa okolo jedného samca.

Tradične sa predpokladalo, že rozmnožovanie v takýchto polygýnnych systémoch nie je obmedzované počtom samcov, veď jeden samec dokáže oplodniť veľa samíc. Výskum na území autonómnej ruskej republiky Kalmycko, ktorý vykonal E. J. Milner-Gulland z Imperial College v Londýne s kalmyckými, ruskými a kazašskými kolegami, však ukazujú, že veci sú zložitejšie. Napísali o tom v časopise Nature.

Rohy, ktoré u sájg majú iba samce, sú vysoko cenené v tradičnej čínskej medicíne. Rozhojnený selektívny lov pytliakmi po zániku Sovietskeho zväzu a následnom otvorení rusko-čínskej hranice spôsobil výrazný pokles počtu antilopích samcov. Postupne sa kvôli mäsu stávali čoraz viac terčom pytliakov aj samice.

V súlade s očakávaním založeným na polygýnnom systéme rozmnožovania sa to najprv na pôrodnosti sájg veľmi nepodpísalo. Od roku 1998 však začali populácie sájg alarmujúco klesať – ročne až o 46 percent! V roku 2002 už globálnu populáciu sájg tvorilo iba 50-tisíc jedincov, čo je iba dvadsatina jej veľkosti pred desiatimi rokmi. Milner-Gulland s kolegami sústredil údaje o počte brezivostí ulovených samíc sájg v Kalmycku v rokoch 1993-2001. V celom období tento počet klesal, so zvlášť prudkým poklesom v roku 2001. Ukázalo sa, že je za tým podkritický počet samcov v populácii, iba jeden na 36 až 109 samíc. Dospelý samec sájg v neselektívne lovenej populácii normálne bráni hárem 12 až 30 samíc. Podľa pozorovaní z obdobia ruje v roku 2000 však dominantné samice na nedostatok samcov reagovali tak, že si zvyšných agresívne uzurpovali a odháňali od nich iné, najmä mladé jalovice. Brezivosť v populáciách sájg následkom toho značne klesla, až na úroveň reprodukčného kolapsu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Cynická obluda

Banzai!

Do plošného testovania ostáva pol dňa a stále je len 60% potrebných zdravotníkov. Vedenie nariadilo neustupovať.

Prezidentka Zuzana Čaputová na stretnutí s náčelníkom generálneho štábu Danielom Zmekom a veliteľom operácie Spoločná zodpovednosť Ivanom Pachom.
Píše Janka Debrecéniová

„Spoločná zodpovednosť“ je ukážkou nezodpovednosti

Uznesenie vlády fakticky porušuje viacero základných práv a slobôd.

Testovanie na nový koronavírus v Bánovciach nad Bebravou.
Prezidentka Zuzana Čaputová.