SME
Nedeľa, 28. máj, 2023 | Meniny má Viliam

Telo vráskavca sivého obsahuje účinné látky proti rakovine

Po sedemročnom výskume čínski vedci z Institute of Naval Medical Science a biotechnickej firmy Aobo zistili, že telo vráskavca sivého (Eschrichtius robustus) obsahuje účinnú protirakovinovú zložku. Látky, získané z mozgu tejto vzácnej veľryby, pri kontakt


Vráskavec sivý (Eschrichtius robustus) je zaujímavý nielen tým, že v jeho tele sa tvoria látky s protirakovinovým účinkom, ale aj spôsobom života.

FOTO – ARCHÍV

e s rakovinovými bunkami veľmi účinne spomalili ich rast. Na zdravé bunky nemali žiadny účinok.

Protirakovinové látky však neblokovali len rast rakovinových buniek. V experimentoch s myšami, ktorým rakovinové bunky implantovali do podkožného tkaniva, vedci docielili aj zmenšenie rakovinového nádoru.

Jedna skupina myší dostávala obyčajný soľný roztok, kontrolná skupina vodu s veľrybím extraktom. Po dvoch týždňoch vážili nádory myší v prvej skupine v priemere viac ako dva gramy, v druhej skupine sa ich hmotnosť pohybovala od 0,2 do 0,8 gramu. Z antikancerogénnych látok sa podľa riaditeľa inštitútu Šen Sien-Žunga vyrobili aj lieky.

Obyvatelia pobrežných oblastí Číny tradične využívajú látky získané z vráskavcov na liečenie osýpok, proti bolestiam zubov, brucha a hnačke.

Vráskavcovi sivému, ktorý dosahuje dĺžku 14 metrov a hmotnosť až 35 ton, hrozilo ešte donedávna vyhubenie, dokonca ho na nejaký čas už považovali za vyhynutého. Od roku 1970 bol vráskavec chránený a vďaka tomu sa jeho populácia vo východnom Pacifiku obnovila. V roku 1994 ho ochranári mohli vyškrtnúť zo zoznamu ohrozených druhov.

Vráskavec sivý je zaujímavý aj tým, že každý rok absolvuje najdlhšiu migračnú trasu zo všetkých žijúcich cicavcov (asi 20-tisíc kilometrov). Leto trávi v Beringovom a Čukotskom mori, koncom septembra sa vydáva na cestu do Kalifornie, kam dopláva na prelome decembra a januára. Zdržiava sa asi 10 kilometrov od pobrežia.

Aj keď táto veľryba nepatrí k sociálnym živočíchom, nie je vzácnosťou vidieť štyri až päť jedincov plávajúcich spolu.

(ač, tasr)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 3 ďalší 17 h

Nové správy zo sveta vedy.


a 1 ďalší 26. máj
Zakladateľ spoločnosti Virgin Galactic Richard Branson.

Letenky si už kúpili stovky zákazníkov.


TASR 26. máj

Niektorých účtov sa pravidlo netýka.


25. máj
SkryťZatvoriť reklamu