SME

Týždeň vo vede

(6. 3. – 12. 3. 2003)

(6. 3. – 12. 3. 2003)

* Tim Hankins z New Mexico Tech s kolegami objavil dvojnanosekundové rádiové subpulzy pri pulzare (rotujúca neutrónová hviezda) v Krabej hmlovine. Musia vznikať v štruktúrach rozmerov plážovej lopty, najmenších, aké sa podarilo zachytiť za hranicami slnečnej sústavy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

* Alfred Vidal-Madjar z Institut d‘Astrophysique v Paríži s kolegami zistil, že planéta HD209458b, veľká a hmotná asi ako náš Jupiter, stráca hmotu zo svojej atmosféry v dôsledku toho, že obieha okolo svojej hviezdy stokrát bližšie ako Jupiter okolo Slnka.

SkryťVypnúť reklamu

* Podľa pokusov Takašiho Jošina a kolegov z Okayama University s roztopeným kovom medzi kremičitanovými zrnami boli telesá, z ktorých vznikla Zem, už diferencované na jadro a obal.

* Hernán de Angelis a Pedro Skvarca z Instituto Antárctico Argentino zaznamenali, že po zrútení antarktického príbrežného Larsenovho ľadového šelfu v roku 1995 sa susedné kontinentálne ľadovce posúvajú k brehu, čo časom môže spôsobiť stúpanie morských hladín.

* Pertti Hari z University of Helsinki s kolegami zmerali priame uvoľňovanie škodlivých oxidov dusíka slnečným ultrafialovým žiarením z ihličia výhonkov borovíc sosien (Pinus silvestris) do atmosféry. Borovice tým znečisťujú prostredie rovnako ako priemysel a doprava.

* Enrico Coen z John Innes Centre v Norwichi s kolegami zistil, že vývoj aj veľmi zložitých kvetov rastliny papuľky (Antirrhinum) sa riadi sústavou jednoduchých, ale pevných pravidiel. Tie určujú bunkám smer rastu, pričom na rýchlosti rastu až tak nezáleží.

SkryťVypnúť reklamu

* Podľa Lee Lima z MIT s kolegami obsahuje ľudský genóm 200 až 255 génov, ktoré produkujú malé molekuly RNA známe ako mikroRNA, ovládajúce expresiu iných génov.

* Pľúcny emfyzém by v roku 2020 mohol byť jednou z piatich hlavných príčin úmrtnosti a invalidity. David Morris z University of California v San Francisku s kolegami teraz u myší odhalil skupinu génov, zvyšujúcich citlivosť na túto chorobu, čo azda umožní vývoj lieku.

* Ernst Fehr a Bettina Rockenbachová z Universität Zürich potvrdili experimentom s dobrovoľníkmi, zahŕňajúcim finančné vzťahy, že ak jedna strana hrozí trestmi, takmer vždy tým u druhej vyvolá podvodné správanie. Dôvera v druhú stranu býva naopak často odmenená.

* Podľa počítačového modelovania ľudských populácií, ktoré vykonal Robert Boyd z University of California v Los Angeles s kolegami, bolo pre vývoj spolupráce medzi ľuďmi dôležité altruistické trestanie flákačov a ulievakov, pri ktorom zdanlivo nezainteresovaný trestajúci nemal priamy osobný prospech.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu