SME
Nedeľa, 19. september, 2021 | Meniny má KonštantínKrížovkyKrížovky

Technológie, ktoré vás môžu urobiť tučnými

Sú ľudia, ktorí veria, že technológie prinesú odpovede na všetky naše problémy. Menšia skupina sa domnieva, že technológie sú nástrojom diabla. Ako obvykle, pravda leží niekde uprostred. Je však isté, že technológie čoraz viac podporujú našu závislosť, ..


Tento mesiac sa začalo v Amazone predávať vozidielko Segway, ktoré vynálezca Dean Kamen ohlasuje ako „prelom v osobnej doprave“. Vozidlo má dve kolesá a vo vzpriamenej polohe sa udržuje vďaka zabudovaným gyroskopom. Vodič ho môže zrýchliť nahnutím celého tela dopredu, nahnutím dozadu zastaví. V USA Segway testujú napríklad poštári i polícia. www.segway.com FOTO - STARBULLETIN.COM

Sú ľudia, ktorí veria, že technológie prinesú odpovede na všetky naše problémy. Menšia skupina sa domnieva, že technológie sú nástrojom diabla. Ako obvykle, pravda leží niekde uprostred. Je však isté, že technológie čoraz viac podporujú našu závislosť, nie nezávislosť.

Najnovšou skvelou ponukou od našich špičkových vývojárov je Segway. Je to zariadenie pre tých, ktorí sú príliš leniví na to, aby chodili peši.

Jeho zástancovia veria, že Segway vyženie ľudí z ich áut. To však nemusí byť až taký dobrý nápad. Chodci sa totiž sťažujú, že Segway bude prekážať a žiadajú zákaz jeho jazdy na chodníkoch. Ak uspejú, majitelia tohto zariadenia sa ocitnú na ulici, uprostred oblakov dymu z výfukov.

Obezita je vážny problém bohatých krajín. Ľudia jedia príliš veľa nesprávneho jedla. Predpripravené jedlo je veľkým technologickým výdobytkom. Je lacné, chutné, nezdravé a tučnie sa z neho. Skvele sa hodí do spoločnosti pohodlnosti, kde musí byť všetko balené a rýchle.

Rovnako skvelým vynálezom je textový editor. Zrýchľuje proces písania a vďaka tomu sa aj opravy robia oveľa ľahšie. Problém je v tom, že vďaka tomu už môžete písať rýchlejšie, ako dokážete myslieť. Prsty bežia napred pred mysľou. Informácie sa balia ako hamburgery.

Technológie si urobili v histórii najlepšie meno v poľnohospodárstve. Obrábanie pôdy bolo dlho závislé od počtu rúk, ktoré boli k dispozícii. Bola to existencia z ruky do úst, keď ľudia vedeli vypestovať len toľko, koľko sami spotrebovali. Až prišiel pluh, objavili sa prebytky a s prebytkami potreba obchodu. Rozvinuli sa špecializácie, keďže ľudia mohli opustiť svoju pôdu. Zrodil sa moderný obchod.

Odvtedy je v spoločenskom vedomí zafixovaná potreba používať technológie, aby sme získali viac. Viac jedla. Viac pluhov. Viac toho aj onoho. Prišla éra masovej produkcie.

Celkovo vzaté, bola to zmena k lepšiemu. Každý, kto niekedy pracoval na poli s primitívnym nástrojom, vie, aká monotónna a vyčerpávajúca práca to je. Ako dieťa som na poli s vidlami strávil mnoho dní. Keď prišiel prvý traktor, urobil tú istú prácu za pár hodín. Technológia priniesla úžasný prospech. Kvalita aj kvantita jedla sa prudko zvýšili. Ľudia sa dožívajú vyššieho veku, žijú zdravšie a spokojnejšie životy.

Samozrejme, niektorí sa sťažujú a pejú ódy na farmársky život. Späť k prírode! – volajú. Keby som si ja osobne mohol vybrať, radšej by som už nikdy v živote netrávil svoje dni obracaním sena.

Na Segwayi ma však napriek tomu nezastihnete. Možno mi niečo uniká, ale stroj na chodenie sa mi vidí ako humorný, takmer obscénny nápad. V spoločnosti, kde sa obezita stáva čoraz väčším problémom, sa technici zaoberajú budovaním nástrojov, ktoré nám umožnia stučnieť.

Technológie chcú všetko urobiť jednoduchým. Cvičenie však môže byť pre vás dobré. Ak idete do obchodu alebo píšete článok, môže byť užitočné, ak na to musíte vynaložiť určitú námahu.

Technológie vás môžu urobiť tučnými. Telom i dušou.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

V škole v Plešivci je v karanténe aj 30 percent učiteľov na druhom stupni.


17. sep
Nór Kristoffer Halvorsen vyhral 3. etapu pretekov Okolo Slovenska 2021.

Nór sa dočkal triumfu po vyše dvojročnej odmlke.


14 h
Zasadacia miestnosť.

Zamestnancov lákajú modernejšie priestory.


15. sep
Ženy protestujú proti obmedzeniu interrupcií v Texase.

Snahy započalo KDH už v 90. rokoch.


14. sep

Neprehliadnite tiež

Hrebeň Wdowiak.

Preprava stavebného materiálu na Mars by bola astronomicky drahá.


ČTK 23 h
Skryť Zatvoriť reklamu