Ajódhja 12. marca (TASR) - Archeológovia dnes na severe Indie začali ostro sledované výkopové práce, ktoré majú objasniť sporné tvrdenia o existencii starobylého hinduistického chrámu na mieste mešity, ktorej zničenie v roku 1992 vyvolalo jedny z najhorších hinduisticko-moslimských násilností v dejinách krajiny.
Hinduisti tvrdia, že Báburova mešita v meste Ajódhja v štáte Uttarpradéš bola postavená na mieste ich chrámu, ktorý dal moslimský vládca v 16. storočí zbúrať. Dav rozvášnených hinduistov mešitu pred desiatimi rokmi zničil ťažkými kladivami, páčidlami a holými rukami. Tento incident vyvolal najväčšie náboženské zrážky od získania nezávislosti z roku 1947, ktoré si vyžiadali 3000 mŕtvych.
Výkopové práce sa konajú na základe minulotýždňového rozhodnutia súdu, ktorý dal archeológom štyri týždne na to, aby v zemi objavili dôkaz o tom, že hinduistický chrám na spornom mieste naozaj stál. Tímu 14 archeológov pomáha asi 50 robotníkov, ktorí sa v zemi hrabú rukami, aby predišli poškodeniu predpokladaných artefaktov.
Archeologický prieskum sa koná vo vyznačenej oblasti s rozmermi tri x šesť metrov. Priebeh prác sledujú zástupcovia úradov, ako aj predstavitelia oboch náboženských komunít. Niektorí moslimskí lídri však účasť odmietli s odôvodnením, že výsledok vykopávok aj tak nebude spravodlivý. V oblasti pôsobí 1900 policajtov a príslušníkov polovojenských jednotiek, ktorí majú zabrániť prepuknutiu násilností.
V utorok archeológovia oblasť výkopu prekryli látkami žltej a šafranovej farby - tieto farby sú pre hinduistov sväté. Dnes miestny správca nariadil vymeniť látky za iné - z náboženského pohľadu neutrálne ružové a červené.
Niektorí historici vyslovili voči výkopovým prácam výhrady. Argumentujú, že za tisíce rokov indickej histórie boli mnohé politické a náboženské budovy postavené na stavbách porazených národov. Časť historikov vyjadrila obavy, že archeologické práce v Ajódhji môžu vytvoriť nebezpečný precedens, ktorý ohrozí iné starobylé mešity.
Podľa radikálnych hinduistov mešitu postavili moslimskí votrelci po zbúraní dovtedajšieho chrámu zasväteného bohovi Rámovi, ktorý sa mal pred tisícami rokov narodiť práve na tomto mieste. Podľa moslimov však neexistuje žiaden dôkaz týchto tvrdení.
Hinduistickí fundamentalisti vybudovali na pozemku provizórny chrám, najvyšší súd Indie im však zakázal ďalšiu výstavbu. Koncom februára ohlásili novú nátlakovú kampaň proti vláde vedenej nacionalistickou Indickou ľudovou stranou (BJP), aby stavbu povolila.
Opozičné skupiny obviňujú BJP a jej spojencov z toho, že otázku znovu oživuje, aby z nej politicky vyťažila počas tohtoročných kľúčových štátnych volieb, po ktorých budú v budúcom roku nasledovať federálne voľby.
BJP sa objavila v centre politického diania koncom 80. rokov v rámci agresívnej kampane hinduistického obrodenia, ktorá zahŕňala výstavbu Rámovho chrámu v Ajódhji. Hinduisti tvoria asi 80, moslimovia približne 12 percent z vyše miliardovej populácie Indie,